Kurs głównego księgowego Toruń

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/140/kurs-glownego-ksiegowego-online/src-BlogToruń

Główny księgowy to jedna z najważniejszych funkcji w dziale księgowości jaką można pełnić. Jednak co ciekawe, to właściciel firmy prywatnej sam decyduje kogo zatrudnić na tym stanowisku. Według prawa polskiego tylko w placówkach państwowych osoba kandydująca na stanowisko głównego księgowego musi spełniać konkretne kryteria. W wypadku innych firm są one ustalane przez osobę decyzyjną, czyli na przykład właściciela firmy lub radę nadzorczą spółki. Co to oznacza w praktyce? Każda osoba pracująca w księgowości i mająca doświadczenie w pracy jako księgowy może zostać zatrudniona na stanowisko głównego księgowego.

Warto jednak uzyskać dodatkowe kwalifikacje zawodowe, aby usprawnić sobie przejście ścieżkę kariery do tego stanowiska. Można zrobić kurs głównego księgowego w miastach takich jak Toruń czy Radom, albo w innym mieście, gdzie akurat chcemy aplikować o pracę. Co nam da taki kurs? Usystematyzuje naszą wiedzę i poszerzy ją o bardzo specjalistyczny materiał, z którym wcześniej nawet pracując przez wiele lat w księgowości nie mieliśmy do czynienia, ponieważ nie mieliśmy aż tak odpowiedzialnych zadań do wykonania.

Przykładowo w każdej firmie mogła odbyć się kontrola z urzędu skarbowego, ale na jej poczet to główny księgowy był oddelegowany do kontaktu z urzędnikami i wykonywania ich próśb jak na przykład dostarczenie dokumentów czy wskazanie ich w firmowym archiwum. Na takim kursie będą między innymi poruszone procedury kontroli podatkowej, czynności sprawdzających czy nawet jak wygląda postępowanie egzekucyjne i podstępowanie podatkowe wobec urzędów podatkowych. Osoba pracująca jako samodzielny księgowy w zasadzie nie jest uczestnikiem takiego postępowania, więc nie mogła nabyć doświadczenia choćby w tym jak się zachować czy jakie dokumenty są najważniejsze podczas kontroli, a główny księgowy musi to wiedzieć.

Dobrze jest jednak wybrać kurs mądrze i sprawdzając kwalifikacje jednostki szkoleniowej. Obecnie, zwłaszcza kursy online, cieszą się dużą popularnością, ale i one muszą spełniać wymagania MEN, aby były wartościowe dla kursantów. Jedną z placówek wpisanych na listę szkół i placówek oświatowych jest Krajowa Izba Księgowych, która organizuje między innymi kursy dla głównych księgowych w formie online. Kursy te spełniają wymogi MEN, dlatego warto w nich uczestniczyć. Dodatkowo po zakończeniu kursu każda osoba, która zda wewnętrzny egzamin, uzyska zaświadczenie o ukończeniu kursu i certyfikat kwalifikacji zawodowych na drukach zgodnych ze wzorem Ministra Edukacji Narodowej. Tego typu kurs można zrealizować w 5-6 tygodni. Oczywiście dostęp do kursu mamy przez cały czas, więc można się uczyć tak długo, ile potrzebujemy na opanowanie danego zagadnienia.