Nadzorowanie prowadzenia rachunkowości firmy zgodnie z prawem i inne zadania związane z kontrolowaniem i rozliczaniem finansów firm stanowią wyzwania wymagające odpowiedniej wiedzy i umiejętności. W związku z tym w tym artykule przeanalizujemy, jakie są możliwości podjęcia kształcenia potrzebnego do pracy jako główny księgowy, a także odpowiemy na pytanie, jak zostać księgową bez studiów.

Księgowość – jakie studia?

Osoby, które chcą iść na studia I lub II stopnia umożliwiające im zdobycie wiedzy potrzebnych do rozpoczęcia pracy jako księgowa, powinni zdecydować się na kierunek Finanse i rachunkowość lub Ekonomia. Na tym etapie kształcenie uczelnie nie proponują kierunków przygotowujących jedynie do wykonywania zawodu księgowej.

Możliwość podjęcia nauki bezpośrednio z zakresu księgowości, pojawia się na studiach podyplomowych. Taki rodzaj kształcenia przeznaczony jest dla absolwentów studiów I lub II stopnia na kierunkach innych niż wyżej wymienione, a także osób chcących uzupełnić swoją wiedzę na ten temat.

Główna księgowa po kursie – czy to możliwe?

Wobec głównych księgowych jednostki sektora finansów publicznych wymagane kształcenie, a także inne wymogi dla osób na to stanowisko, zostały określone w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

księgowość

Według tego aktu prawnego głównym księgowym może być osoba, która: “spełnia jeden z poniższych warunków:

• ukończyła ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości;
  • ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości;
  • jest wpisana do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów;
  • posiada certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów”.

Możliwe jest zdobycia kształcenia potrzebnego do pracy głównego księgowego podczas kursu, o ile po jego zakończeniu absolwent nabędzie odpowiednią wiedzę i umiejętności potwierdzone nadanym tytułem i dyplomem głównego księgowego.

Rozpocznij kształcenie w zawodzie głównego księgowego na “Kursie I stopnia Głównego Księgowego”

Jak zostać księgową bez studiów?

Księgową może zostać osoba, która potrafi prowadzić rachunkowość firm zgodnie z obowiązującym prawem oraz międzynarodowymi standardami. Musi mieć wszechstronną wiedzę umożliwiającą prowadzenie ewidencji podatkowej oraz sporządzanie dokumentacji księgowej. Główny księgowy ponadto powinien mieć umiejętności potrzebne do realizowania czynności wspomagających zarządzanie.

W związku z tym Krajowa Izba Księgowych opracowała rozbudowany kurs głównego księgowego, który składa się z trzech stopni kształcenia, takich jak:

Nie trzeba mieć ukończonych studiów, aby dołączyć na to szkolenie

Czy po kursie online można otrzymać tytuł głównego księgowego?

Tak, ukończenie całego 3-stopniowego kursu głównego księgowego online i zdanie egzaminu końcowego umożliwia zdobycie dyplomu i tytuł głównego księgowego. Kształcenie online to odpowiedź na współczesne możliwości wykorzystanie edukacji e-learningowej.

Dzięki temu każda osoba, która pragnie połączyć naukę z innymi obowiązkami lub ceni sobie elastyczny czas nauki, będzie mogła zdobyć wiedzę i umiejętności głównego księgowego w odpowiednim dla siebie tempie. Wynika to z tego, że materiały dydaktyczne opracowane przez naszych specjalistów zostały umieszczone na platformie e-learningowej, dostępne są dla uczestnika przez cały okres odbywania kursu, a efekty kształcenia zapisują się na koncie uczestnika.

Po ukończeniu “Kursu I stopnia Głównego Księgowego” uczestnik ma możliwość kontynuacji nauki na “Kursie II stopnia Głównego Księgowego”. Po zakończeniu każdego z nich otrzymuje certyfikat ukończenia kursu w języku polskim oraz języku angielskim oraz zaświadczenie MEN. Ostatnim etapem jest “Kurs Głównego Księgowego”, po którym poza ww. dokumentami otrzymuje się również dyplom i tytuł głównego księgowego.