Wśród zawodów cieszących się zaufaniem publicznym można wymienić biegłego rewidenta. Dlatego też osoba kandydująca na to stanowisko musi wykazać się wieloma umiejętnościami, by podjąć pracę w tej profesji. Decydujący wpływ na uzyskanie tytułu zawodowego ma Komisja Egzaminacyjna powoływana jest przez Ministra Finansów we współpracy z Polską Izbą Biegłych Rewidentów. Aby zdać egzamin na biegłego rewidenta, kurs może okazać się świetnym rozwiązaniem pozwalającym zdobyć kandydatowi niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Biegły rewident – praca i zarobki

Osoba na stanowisku biegłego rewidenta jest kwalifikowanym specjalistą, który zajmuje się audytem finansowym. Oznacza to, że jego najważniejszym zadaniem jest wykonywanie oficjalnej kontroli środków pieniężnych i świadczeniu usług pokrewnych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu. Ponadto może zajmować się on świadczeniem usług atestacyjnych (czyli związanych z badaniem i oceną) innych niż czynności rewizji finansowej, które nie są zastrzeżone do wykonywania jedynie przez biegłych rewidentów.

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana miesięcznej wypłaty biegłego rewidenta wynosi 5390 zł brutto. Według danych pensja w tym zawodzie oscyluje pomiędzy 4550 a 6780 zł. Istnieje kilka czynników wpływających na to, ile zarabia biegły rewident, takich jak: wykształcenie, staż pracy, wielkość firmy i jej położenie w kraju.

Biegły rewident pracę może podjąć jako audytor i księgowy, ale także rozpocząć karierę w biznesie na stanowiskach związanych z: rachunkowością, sprawozdawczością lub controllingiem. Wtedy to najczęściej zajmuje najwyższe posady ze względu na wysoką rangę posiadanego zawodu, a otrzymane zarobki różnią się w zależności od podjętej pracy.

Jak zostać biegłym rewidentem?

Czy każdy może pracować jako biegły rewident? Jak zostać nim w sposób pełnoprawny? To pytania, które mogą wydawać się problematyczne ze względu na określony wykaz wymagań wobec osoby pragnącej pracować w tym zawodzie. Ścieżka kariery na tym stanowisku uregulowana jest prawnie za sprawą Ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.

Zatem, aby zostać biegłym rewidentem, należy:

  • mieć możliwość korzystania z pełni praw publicznych;
  • mieć pełną zdolność do czynności prawnych;
  • nie posiadać żadnego prawomocnego wyroku dotyczącego przestępstwa skarbowego;
  • cieszyć się nienaganną opinią;
  • dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu;
  • skończyć studia wyższe;
  • posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie;
  • odbyć praktyki i aplikację:
    • rok praktyk w zakresie rachunkowości i 2-letnią aplikację w firmie audytorskiej na terenie UE albo
    • 3-letnią aplikację w firmie audytorskiej na terenie UE;
  • zdać egzaminy z wiedzy teoretycznej i egzamin dyplomowy;
  • złożyć ślubowanie.

Zasady egzaminu na biegłego rewidenta

Egzamin teoretyczny składa się z pytań testowych i zadań sytuacyjnych, podzielonych na 10 dziedzin, z których wiedza jest niezbędna do podjęcia pracy na tym stanowisku. Kandydat musi mieć potwierdzone umiejętności zawodowe na odpowiednim stopniu biegłości.

egzamin na rewidenta

Z kolei egzamin dyplomowy składa się z części: pisemnej i ustnej. Pierwsza z nich obejmuje analizę wybranych pytań w celu sprawdzenia umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy teoretycznej do samodzielnego i prawidłowego wykonywania zawodu. Część ustna egzaminu na biegłego rewidenta obejmuje trzy pytania, z których jedno polega na omówieniu rozwiązań przedstawionych w części pisemnej. Natomiast pozostałe dwa obejmują jedynie kwestie związane z wykonywaniem zawodu, a także dylematami etycznymi.

Biegły rewident – kurs przygotowawczy dla kandydatów

Szkolenia to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć kompleksowe przygotowanie z zakresu wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej potrzebnej do zdania egzaminu na biegłego rewidenta. Takie rozwiązanie proponuje Krajowa Izba Księgowych. W jej ofercie znajduje się Kurs na kandydatów na biegłych rewidentów, którego celem jest uzyskanie umiejętności niezbędnych dla osób ubiegających się o wpisanie na listę biegłych rewidentów. 

Kurs ten jest aktualizowany na bieżąco w zakresie wszelkich zmian i nowelizacji w przepisach wprowadzanych w związku z Polskim Ładem. Dzięki temu kursant uzyskuje skuteczne przygotowanie tematów potrzebnych, aby zdać egzamin na biegłego rewidenta. Absolwent szkolenia otrzymuje od Krajowej Izby Księgowych zaświadczenie o ukończeniu kursu na druku Ministra Edukacji Narodowej.