Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/139/kurs-ii-stopnia-glownego-ksiegowego-online/src-BlogBiał
Jedną z najwyższych posad w księgowości jest funkcja głównego księgowego. Jednak, aby zostać głównym księgowym trzeba mieć bardzo dużą wiedzę z zakresu rachunkowości oraz doświadczenie zawodowe. Co jeszcze jest potrzebne? Wymagane będzie poświadczenie kwalifikacji zawodowych. Co prawda, aby zostać księgowym wystarczy ukończyć technikum rachunkowe lub ekonomiczne albo studia wyższe o kierunku rachunkowość. Jednak w wypadku specjalizacji jako główny księgowy dobrze jest zapisać się na dodatkowy kurs. Tutaj dobrą opcją będzie kurs I stopnia, a potem kurs II stopnia głównego księgowego w Białymstoku lub w innym miejscu. Kurs II stopnia to rozszerzenie zakresu wiedzy z kursu I stopnia dlatego warto zrobić oba kursy. Nie zabiorą one dużo czasu, a wiedza na nich nabyta będzie bardzo wartościowa i pozwoli na efektywne wykonywanie obowiązków głównego księgowego.
Jak znaleźć dobry kurs i czego można się na nim nauczyć? Bardzo ważny jest organizator kursu. Nie do końca liczy się cena, ponieważ obecnie można znaleźć kursy w różnym zakresie cenowym czy też z różnymi modelami prowadzonych zajęć, a ważniejsze są uprawnienia jednostki do realizowania kursów i dokumenty, jakie po kursie otrzymamy, a nawet same warunki ukończenia kursu.
Jedną z instytucji, które organizują kursy dla księgowych jest Krajowa Izba Księgowych. Dlaczego warto wybrać akurat tę jednostkę? Choćby dlatego, że spełnia wymagania Ministra Edukacji Narodowej. Jest to najważniejszy warunek, po którym można ocenić dobrą szkołę czy jednostkę organizującą kursy. Jeśli spełnia wymagania MEN oznacza to, że Minister ma wgląd do programu nauczania i to on odpowiada za jakość nauki, ponieważ dopuszcza program kursu do użytkowania, a samą placówkę upoważnia do prowadzenia takich zajęć. Ponadto ucząc się w KIK można uzyskać certyfikat potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a są one wydawane na druku sygnowanym przez MEN. Taki dokument jest więc ważnym potwierdzeniem zawodu oraz jest akceptowany we wszystkich zakładach pracy tak samo jako dyplom szkoły wyższej, nad którą nadzór również ma MEN.
Wbrew pozorom samo zaznajomienie się z materiałami na kursie nie gwarantuje uzyskania kwalifikacji. Mimo, że kurs jest prowadzony na platformie e-learningowej to trzeba włożyć wysiłek i naprawdę się uczyć, aby zaliczyć egzamin końcowy. Także po każdym dziale wiedza jest sprawdzana, aby sam kursant miał pewność, że uczy się rzetelnie lub też zobaczył czego jeszcze nie umie. Dopiero wtedy dostaniemy certyfikat ukończenia kursu. Dzięki temu my jako kursanci mamy pewność co do zakresu swojej wiedzy, ale i pracodawcy, którzy zatrudniają nas do pracy mają świadomość, że nasza wiedza była rzetelnie sprawdzona i naprawdę posiadamy wartościowe kwalifikacje zawodowe.