Prowadzenie księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej może stanowić wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy nie mają odpowiedniego przygotowania do tych czynności. Zarządzanie finansami i prawidłowe ewidencjonowanie to czynniki, które wpływają na sukces funkcjonowania firmy. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie, czym jest księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej, a także omówimy rolę przedsiębiorcy w jej prowadzeniu i jak się do tego przygotować.

Rola przedsiębiorcy wobec księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej

Nie bez powodu mówi się, że ludzi przedsiębiorczych cechuje samodzielność, rzetelność, odwaga do podejmowania ryzyka. Osoba, która zdecyduje się założyć jednoosobową działalność gospodarczą, jest odpowiedzialna za to, czy firma będzie odpowiednio funkcjonowała i przynosiła korzyści. 

Oznacza to, że przedsiębiorca spełnia najważniejszą rolę w zorganizowaniu i zarządzaniu swoim przedsiębiorstwem. Wiąże się to również z powinnością wypełniania obowiązków przedsiębiorcy, które nakłada na niego prawo. Wśród nich wymienia się prowadzenie księgowości i ewidencji służącej do prawidłowego rozliczania podatków.

Zapisz się na “Kurs Samodzielny Księgowy”, by zdobyć umiejętności potrzebne do prowadzenia samodzielnej księgowości w swojej firmie

Czym jest pełna księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Określenie pełnej księgowości może odnosić się do tzw. pełnej rachunkowości, czyli najbardziej złożonej formy ewidencji. Polega ona na odnotowaniu wszystkich operacji gospodarczych podmiotu w formie zapisów w księgach rachunkowych. Jednak z tej formy ewidencji korzystają duże przedsiębiorstwa, które w 2022 r. osiągnęły lub przekroczył limit przychodów na poziomie 9 654 400 zł. 

księgowa w 2023

Jednoosobową działalność gospodarczą zalicza się do małych firm, które stosują uproszczoną formę księgowości – tzw. Księgę Przychodów i Rozchodów – ze względu na wybór opodatkowania na zasadach ogólnych (12% i 32%) lub według stawki liniowej (19%). Można również zdecydować się na opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Wtedy to prowadzi się ewidencję przychodów według Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Księgowość firm w 2023 r.

Prowadzenie księgowości firm wiąże się z obowiązkiem bieżącego monitorowania zachodzących zmian w prawie. W tej kwestii przekształcanie zapisów w aktach prawnych zachodzi dynamicznie ze względu na to, że uwzględnia się w nich aktualną sytuację w kraju. 

Jedną z takich zmian jest wprowadzony od 2023 r. obowiązek założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS przez płatnika składek. Ma to na celu ułatwienie załatwiania online większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Do innych przykładów aktualizacji w zapisach prawa na 2023 r. należą: wyższe składki ZUS, podniesienie płacy minimalnej itd. Pełen wykaz zmian dostępny jest na rządowym serwisie informacyjno-usługowym: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/004173

Kurs księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej – jaki wybrać?

Polecanym kursem księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli dla przedsiębiorcy pragnącego prowadzić firmę na własną rękę, jest oferowany przez naszą placówkę oświatową “Kurs Samodzielny Księgowy. Program tego szkolenia został opracowany tak, by uczestnik miał możliwość zdobyć wszechstronną wiedzę w zakresie księgowości. W związku z tym omawia on następujące zagadnienia:

  • tematyka kadrowo-płacowa,
  • podatki PIT, CIT i VAT,
  • aktywa i kapitały,
  • rachunkowość i księgowość,
  • obsługa programu Symfonia Finanse i Księgowość.

Warto dodać, że realizowane przez nas kursy są na bieżąco aktualizowane w zakresie wszelkich zmian i nowelizacji w przepisach wprowadzanych w związku z Polskim Ładem. Natomiast absolwent “Kursu Samodzielnego Księgowego” otrzymuje dyplom oraz tytuł Samodzielnego Księgowego, certyfikat ukończenia Kursu Samodzielnego Księgowego w języku polskim i języku angielskim oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia na wzorze Ministra Edukacji Narodowej.