Działalnością gospodarczą w domu jest zorganizowana działalność zarobkowa, która wykonywana jest we własnym imieniu i w sposób ciągły zazwyczaj w miejscu zamieszkania. Decydując się na swoją firmę, przedsiębiorca musi wypełniać obowiązki nałożone na niego przez prawo, w tym: prowadzić księgowość firmy. W dalszej części artykułu omówimy, jaką działalność można prowadzić w domu, a także jakie koszty można rozliczać w tego typu firmie. 

Jaką działalność można prowadzić w domu?

Odpowiedź jest bardzo prosta: każdą! Nie ma regulacji prawnych wyznaczających, jaki konkretnie rodzaj działalności może zostać prowadzony w domu. Oczywiście, o ile lokal nie jest przeznaczony do działalności typu: restauracja, w której obowiązują dodatkowe wymogi wobec lokali.

W przypadku, gdy przepisy prawa nie nakładają żadnych dodatkowych obowiązków, które trzeba spełnić, aby móc prowadzić daną działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu, to nie ma żadnych przeciwwskazań do jej prowadzenia w domu.

Zapisz się na “Kurs Samodzielny Księgowy” i naucz się rozliczać koszty działalności gospodarczej

Co można odliczyć, prowadząc działalność gospodarczą w domu?

Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorca ma możliwość odliczenia wydatków ponoszonych w celu funkcjonowania firmy. Poniżej wskażemy przykłady kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w domu, które można odliczyć. Wśród nich wymienia się opłaty za:

  1. Media, m.in. regulowanie zobowiązań za gaz, prąd, wodę, ogrzewanie, które mają wpływ na działalność przedsiębiorcy.
  2. Telefon i zużycie internetu, które współcześnie stanowią podstawę komunikowania się z klientami i świadczenia wielu usług. 
  3. Sprzęt oraz akcesoria elektroniczne – co oznacza, że nie tylko komputer lub laptop możne zostać odliczony, taka możliwość dotyczy także elementów dodatkowych, np. głośnika, myszki itd.
  4. Wyposażenie biura, w tym: akcesoria biurowe (papier, długopisy, segregatory itd.) oraz meble biurowe (biurko, krzesło, szafki itd.).
  5. Remont biura ponoszone zarówno na wydatki za wykonanie usługi, jak i materiały.
  6. Środki czystości niezbędne do tego, aby zapewnić czystość biura, co wpływa na odpowiednie warunki pracy i świadczy o wizerunku przedsiębiorcy.
  7. Rozwój i edukacja – przedsiębiorca ma prawo odliczyć koszty za wszystkie płatne wydarzenia, warsztaty, kursy itd. przyczyniające się do rozwoju firmy.
  8. Poczęstunek, oznaczający zakup drobnych artykułów spożywczych dla klientów oraz napojów, takich jak: kawa czy herbata.
  9. Pojazd – kontakt z klientami stanowi ważny element prowadzenia firmy w związku z tym odliczyć można nie tylko kwotę za zakup auta, ale także koszty związane z jego eksploatacją.
  10. Reklama i PR, w tym: koszty za wizytówki, plakaty, reklamę prasową lub internetową, a także prowadzenie strony internetowej.

Rozliczanie kosztów w firmie – kurs

Osoby, które samodzielnie chcą prowadzić swoją księgowość i rozliczać koszty prowadzenia firmy, powinny się do tego odpowiednio przygotować. Doskonałym rozwiązaniem w tym celu jest podjęcie Kursu Samodzielny Księgowy, który sprawdzi się także dla osób chcących podjąć pracę jako samodzielny księgowy.

księgowość w domu

Szkolenie to zostało opracowane w taki sposób, by uczestnik nabył wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu rachunkowości i nie tylko, która jest niezbędna do efektywnego realizowania zadań związanych z prowadzeniem księgowości firmy.

Warto dodać, że absolwent „Kursu Samodzielny Księgowy” uzyskuje dyplom oraz tytuł Samodzielnego Księgowego, certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i języku angielskim oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu na wzorze Ministra Edukacji Narodowej