Prowadzenie księgowości jest niezbędne do funkcjonowania działalności gospodarczej zgodnie z prawem. Co więcej, musi być ona wykonywana na podstawie przyjętych zasad rachunkowości, w sposób rzetelny i jasny. Zatem czy lepiej prowadzić ją samodzielnie, a może zlecić księgowej? Ile kosztuje prowadzenie księgowości dla firmy jednoosobowej? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Po co prowadzić księgowość?

Prowadzenie księgowości jest przede wszystkim wymogiem nałożonym przez prawo wobec przedsiębiorców. Osoby, które mają jednoosobową działalność gospodarczą, nie są zwolnione z tego obowiązku

Księgowość w firmie pomaga kontrolować jej sytuację oraz usprawniać decyzje finansowe. Co więcej, jej prowadzenie umożliwia także:

  • przedstawienie realnej sytuacji finansowej firmy;
  • racjonalne gospodarowanie finansami;
  • raportowanie wykorzystanych środków;
  • rzetelne przedstawianie danych finansowych;
  • świadome podejmowanie decyzji finansowych;
  • dbałość o wizerunek firmy poprzez przestrzeganie prawa itd.

Przygotuj się do prowadzenia księgowości w firmie podczas “Kursu Samodzielnego Księgowego”

Ile kosztuje księgowość w jednoosobowej firmie?

Księgowość polega na prowadzeniu operacji finansowych zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości, księgowaniu dokumentów, a także nadzorowaniu poprawności rachunkowej przygotowywanych deklaracji podatkowych i sprawozdań. 

Przedsiębiorca, który decyduje się skorzystać z usług księgowej, musi przygotować się na dodatkowe koszty z tym związane. Ich wysokość zależy od tego, w jaki sposób księgowa wycenia swoją pracę. Można spotkać dwie praktyki ustalania cennika:

  • w zależności od liczby dokumentów – im większa liczba dokumentów, tym wyższa cena usługi;
  • cena stała niezależna od liczby dokumentów. 

księgowa

Miesięczny koszt księgowej wynosi od 150 zł do 400 zł, a cena często zależy od miejscowości prowadzenia usługi, doświadczenia klienta, opinii itd.

Osoba, która ma jednoosobową działalność gospodarczą, może samodzielnie prowadzić rachunkowość swojej firmy. Wtedy to nie musi ponosić dodatkowych kosztów na opłacanie księgowej. Jednak w tym celu potrzebuje odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które uchronią przedsiębiorcę przed popełnianiem błędów rachunkowych.

Ile kosztuje prowadzenie księgowości dla firmy jednoosobowej?

Zakładając, że miesięczny koszt księgowej wynosi 200 zł, za cały rok jej pracy przedsiębiorca zapłaci 2400 zł, a w ciągu 5 lat ten koszt wynosi aż 12000 zł. W związku z tym opłaca się prowadzić księgowość swojej firmy samodzielnie

Jeżeli przedsiębiorca nie czuje się pewnie w temacie rachunkowości, warto zainwestować w oferowany przez nas “Kurs Samodzielny Księgowy. Został on opracowany tak, aby kursant zdobył wszechstronną wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do prawidłowego i zgodnego z prawem prowadzenia samodzielnej księgowości. 

Inwestowanie w swoje kształcenie jest zawsze dobrym pomysłem, a co więcej koszt kursu wynosi 2299 zł, dodatkowo kursant uiszcza opłatę wpisową 49 zł, a mimo to dalej jest to mniej niż rok opłacania pracy księgowej. Dodatkową zaletą jest to, że absolwent kursu uzyskuje dyplom oraz tytuł Samodzielnego Księgowego, certyfikat ukończenia „Kursu Samodzielny Księgowy” w języku polskim i języku angielskim oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu na wzorze Ministra Edukacji Narodowej, dzięki czemu nabywa kwalifikacje potrzebne do rozpoczęcia pracy jako samodzielny księgowy.