Księgowość jest podstawowym elementem składowym rachunkowości, której wykonywanie jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z prawem. Ponadto ma ona wpływ na kontrolowanie zarządzania finansami firmy, co przekłada się na jej rozwój i budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytania: jak samodzielnie prowadzić księgowość dla działalności, a także co zrobić, by samodzielna księgowość nie była trudna.

Czy można samemu prowadzić pełną księgowość? 

W świetle prawa wszystkie przedsiębiorstwa mają obowiązek prowadzenia księgowości, co wynika z zapisów wprowadzonych na mocy Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Jednak akt ten nie narzuca konieczności zlecania tych czynności osobom trzecim, co oznacza, że każda osoba prowadząca działalność gospodarczą może prowadzić samodzielną księgowość.

W przypadku małych firm stosuje się uproszczoną formę księgowości, tj. Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. Ma ona na celu ustalenie przychodów oraz kosztów prowadzonej działalności gospodarczej i określenie wysokości podatku dochodowego. Z kolei w przypadku dużych firm należy prowadzić pełną rachunkowość, tj. księgi rachunkowe. Jest to najbardziej złożona forma ewidencji, ponieważ obejmuje wszystkie operacje gospodarcze podmiotu w formie zapisów.

W związku z tym prowadzenie samodzielnej księgowości wymaga odpowiedniego przygotowania teoretyczno-praktycznego, wszechstronnej wiedzy nie tylko z rachunkowości, ale także prawa. Wiedza w tym zakresie musi być na bieżąco aktualizowana, ponieważ prawo odnoszące się do rachunkowości zmienia się dynamicznie.

Dowiedz się, jak samodzielnie prowadzić księgowość w swojej firmie podczas “Kursu Samodzielnego Księgowego”

Czy samodzielna księgowość jest trudna? 

Jak wskazano powyżej, prowadzenie samodzielnej księgowości wymaga rozległej wiedzy, a także umiejętności zarządczych i administracyjnych. To dlatego, że zarządzanie finansami firmy ma wpływ na jej funkcjonowanie. Ponadto popełnianie błędów rachunkowych może skutkować odpowiedzialnością przedsiębiorcy, także tą finansową.

samodzielna księgowość 

Mimo to prowadzenie samodzielnej księgowości nie musi być trudne, o ile ma się wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Dlatego też przedsiębiorca, który nie chce korzystać z usług księgowej, powinien się odpowiednio przygotować do realizacji tych zadań, np. na oferowanym przez nas “Kursie Samodzielnego Księgowego”.

Co daje “Kurs Samodzielny Księgowy”?

Kurs Samodzielny Księgowy” to doskonały wybór nie tylko dla osób pragnących na własną rękę prowadzić rachunkowość swojej firmy, ponieważ sprawdzi się także dla tych, którzy chcą rozpocząć pracę jako samodzielny księgowy. To dlatego, że szkolenie to zostało opracowane w taki sposób, by uczestnik nabył wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do efektywnego realizowania zadań zawodowych na stanowisku samodzielnego księgowego.

Warto dodać, że absolwent kursu uzyskuje dyplom oraz tytuł Samodzielnego Księgowego, certyfikat ukończenia „Kursu Samodzielny Księgowy” w języku polskim i języku angielskim oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu na wzorze Ministra Edukacji Narodowej.