Prowadzenie księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej może stanowić wyzwanie dla przedsiębiorców – szczególnie jeśli nie mają odpowiedniego przygotowania do tych czynności. Zarządzanie finansami i prawidłowe ewidencjonowanie to ważne czynności, które mają wpływ na funkcjonowanie firmy. Sprawdźmy więc, czym jest księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej, oraz jak prowadzić ją w pełni profesjonalnie.

Przedsiębiorca a księgowość w małej firmie

Nie bez powodu mówi się, że ludzi przedsiębiorczych cechuje samodzielność, rzetelność, odwaga i skłonność do podejmowania ryzyka. Osoba, która decyduje się założyć działalność gospodarczą, jest odpowiedzialna nie tylko za generowanie zysków, ale także prawidłowe funkcjonowanie firmy i rzetelne rozliczanie z ponoszonych kosztów. 

To właśnie przedsiębiorca spełnia najważniejszą rolę w organizowaniu i zarządzaniu swoją firmą – wiąże się to również z powinnością wypełniania obowiązków, które nakłada na niego prawo. Wśród nich wymienia się prowadzenie księgowości i ewidencji, służącej do prawidłowego rozliczania podatków. Właściciele firm coraz częściej decydują się na samodzielne prowadzenie rozliczeń, by zredukować koszty swojej działalności. Oprócz oszczędności mają dzięki temu stały dostęp do dokumentów i pełną świadomość finansową, co pozwala na podejmowanie właściwych decyzji dzięki znajomości mechanizmów, które wpływają na optymalizację kosztów. Wymaga to jednak pewnej wiedzy – skąd ją zdobyć?

Zapisz się na “Kurs Samodzielny Księgowy”, by zdobyć umiejętności potrzebne do prowadzenia samodzielnej księgowości w swojej firmie

Czym jest pełna księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Określenie “pełna księgowość” może odnosić się do tzw. pełnej rachunkowości, czyli najbardziej złożonej formy ewidencji. Polega ona na odnotowaniu wszystkich operacji gospodarczych podmiotu w formie zapisów w księgach rachunkowych. Jednak z tej formy ewidencji korzystają tylko te przedsiębiorstwa, które osiągnęły lub przekroczyły limit przychodów na poziomie 2 000 000 euro. Ustawowo są do tego zobligowane również spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także samorządy i niektóre przedsiębiorstwa korzystające z subwencji i dotacji. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości dotyczy również osób, które prowadzą działy specjalne produkcji rolnej. Jak jest w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej?

księgowa w 2023

Jednoosobową działalność gospodarczą zalicza się do małych firm, które stosują uproszczoną formę księgowości – tzw. małą księgowość. Jej forma zależna jest od wybranego rodzaju opodatkowania:

  • księga przychodów i rozchodów (przy opodatkowaniu wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym), lub
  • ewidencji przychodów (przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).

Księgowość małych firm w 2024 r.

Prowadzenie księgowości firmy wiąże się z obowiązkiem stałego monitorowania zachodzących zmian w prawie. W tej kwestii przekształcanie zapisów w aktach prawnych zachodzi dynamicznie ze względu na to, że uwzględnia się w nich m.in. aktualną sytuację w kraju. Przykładem takich zmian jest wprowadzony od 2023 r. obowiązek założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS przez płatnika, wzrost składek ZUS czy podniesienie płacy minimalnej. Aby być pewnym prawidłowości rozliczeń, można zlecić prowadzenie księgowości wyspecjalizowanej firmie bądź księgowej. Można również samemu podjąć się takich działań, oszczędzając na kosztach prowadzenia działalności i przy okazji ucząc się nowych – przydatnych! – rzeczy.

Na rynku dostępne są różne szkolenia księgowe, w tym kierowane specjalnie do właścicieli firm. Zastanawiając się, jaki kurs księgowości wybrać, warto rozważyć polecany kurs dla jednoosobowej działalności gospodarczej (czyli dla przedsiębiorcy pragnącego samodzielnie prowadzić firmę), oferowany przez Krajową Izbę Księgowych:Kurs Samodzielny Księgowy”. 

Program tego szkolenia został opracowany tak, by uczestnik miał możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy w zakresie księgowości, omawiając następujące zagadnienia:

  • tematyka kadrowo-płacowa,
  • podatki PIT, CIT i VAT,
  • aktywa i kapitały,
  • rachunkowość i księgowość,
  • obsługa programu Symfonia Finanse i Księgowość.

Jeżeli – szczególnie na początku prowadzenia działalności – każdy wydatek jest kwestią problematyczną, warto rozważyć możliwość dofinansowania szkoleń, dedykowaną specjalnie dla firm. Dzięki dotacjom, zdobycie wiedzy i samodzielna księgowość stają się znacznie prostsze.

Wszystkie kursy realizowane przez naszą placówkę oświatową są na bieżąco aktualizowane w zakresie wszelkich zmian i nowelizacji w przepisach. Absolwent “Kursu Samodzielnego Księgowego” otrzymuje dyplom oraz tytuł Samodzielnego Księgowego, certyfikat w języku polskim i angielskim oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia zgodne z wytycznymi MEiN. Jednak najważniejsze, co zyskuje właściciel, to cenna wiedza i samodzielność w działaniu.

ZAPISZ SIĘ NA “KURS SAMODZIELNY KSIĘGOWY”, BY ZDOBYĆ UMIEJĘTNOŚCI POTRZEBNE DO PROWADZENIA MAŁEJ KSIĘGOWOŚCI W SWOJEJ FIRMIE