Doradztwo podatkowe to sektor, którego skuteczność wpływa na ochronę praw podatnika poprzez udzielanie fachowych i zgodnych z prawem porad. Osoby zajmujące się tą branżą muszą mieć wszechstronną wiedzę, a także cieszyć się dobrą opinią. Więcej na ten temat będziemy omawiali w dalszej części artykułu, koncentrując się na wymaganiach wobec doradców podatkowych.

Przykładowe stanowiska pracy w branży doradztwa podatkowego

Sektor doradztwa podatkowego oferuje szerokie możliwości zawodowe dla osób zainteresowanych pracą w obszarze podatków i finansów. Głównym zawodem – związanym z udzielaniem porad klientom indywidualnym i firmom na temat optymalizacji podatkowej i wszelkiego rodzaju konsultingiem w tym zakresie – jest doradca podatkowy.

Jednak sektor ten daje możliwość znalezienie odpowiedniego stanowiska dla osób o różnym poziomie doświadczenia i edukacji. Mianowicie wśród zawodów związanych z doradztwem podatkowym znajdują się m.in.:

• Analityk podatkowy – osoba, która analizuje i interpretuje przepisy podatkowe, monitoruje zmiany w prawie podatkowym oraz opracowuje rekomendacje dotyczące strategii podatkowych dla klientów.
  • Audytor podatkowy – pracownik kontrolujący zgodność z prawem podatkowym oraz sprawdzający prawidłowość rozliczeń podatkowych przedsiębiorstw czy osób prywatnych.
  • Ekspert ds. VAT – specjalista koncentrujący się na zagadnieniach związanych z podatkiem od wartości dodanej (VAT), takich jak obowiązki podatkowe, stawki VAT czy zwolnienia i ulgi podatkowe.

Doradca podatkowy – egzamin

Doradca podatkowy egzaminu nie może zrobić w każdym wybranym przez siebie momencie. Data umożliwiająca przystąpienie do testu ogłaszane jest przez Sekretarza Komisji Egzaminacyjnej, z tym że musi być one zapowiedziana 4 miesiące wcześniej w Biuletynie Informacji Publicznej, ponieważ część pisemna odbywa się co najmniej raz w roku. Jeżeli kandydat uzyska wynik pozytywny, ma możliwość przystąpienia do części ustnej. Doradca podatkowy egzaminem zdanym może cieszyć się dopiero po zaliczeniu każdej z nich.

Zwiększ swoje szanse zdania egzaminu doradcy podatkowego, przystępując na “Kurs na kandydatów na doradców podatkowych”

Lista doradców podatkowych

Aby sprawdzić, czy dana osoba podająca się za doradcę podatkowego zdobyła uprawnienia do wykonywania tego zawodu, należy skorzystać z listy doradców podatkowych. Jest ona dostępna na stronie Krajowej Izby Doradców Podatkowych

Osoba fizyczna, która chce uzyskać wpis na listę doradców podatkowych, musi spełniać następujące wymagania:

• mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
  • korzystać z pełni praw publicznych,
  • mieć nieskazitelny charakter i swoim dotychczasowym postępowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego,
  • zdobyć wyższe wykształcenie,
  • odbywać w Polsce sześciomiesięczną praktykę zawodową,
  • złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego.

doradca podatkowy wymagania

Warto podkreślić, że o wpis na listę doradców podatkowych można wystąpić w ciągu 3 lat od złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu na doradcę podatkowego.

Jak się przygotować do egzaminu doradcy podatkowego?

Szkolenia to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć kompleksowe przygotowanie z zakresu wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej potrzebnej do zdania egzaminu na doradcę podatkowego. Dlatego też w naszej ofercie znajduje się “Kurs na kandydatów na doradców podatkowych”, którego celem jest uzyskanie umiejętności niezbędnych dla osób ubiegających się o wpisanie na listę doradców podatkowych.

Kurs ten jest aktualizowany na bieżąco w zakresie wszelkich zmian i nowelizacji w przepisach wprowadzanych w związku z Polskim Ładem. Co więcej, absolwent szkolenia otrzymuje od Krajowej Izby Księgowych zaświadczenie o ukończeniu kursu na druku Ministra Edukacji Narodowej.