Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/140/kurs-glownego-ksiegowego-online/src-BlogWyższej

Główny księgowy w szkole wyższej zajmuje się zarządzaniem finansami uczelni oraz dbaniem o porządek w dokumentach. Jest to stanowisko bardzo wymagające oraz odpowiedzialne, dlatego też predyspozycje i wymagania względem potencjalnych kandydatów są dość wysokie. Praca w takim miejscu jest jednak uznawana za bardzo dobry zawód, który gwarantuje stabilne zatrudnienie oraz bardzo dobre warunki finansowe. Praca jest pewna oraz odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całej instytucji. Obecnie zatrudnia się w takich miejscach osoby z wysokimi kwalifikacjami, a dodatkowym wymaganiem jest między innymi posiadanie nieposzlakowanej opinii oraz zaświadczenie o niekaralności. Obecnie obowiązująca ustawa o finansach publicznych wymaga, aby potencjalna osoba, która chce pracować na stanowisku głównego księgowego posiadała między innymi wykształcenie ekonomiczne. Przydatna jest także odpowiednią praktyka w księgowości, która umożliwia zyskanie praktycznego doświadczenia i umiejętności. Główny księgowy w szkole wyższej powinien dodatkowo posiadać certyfikat księgowy, który uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Może on również posiadać świadectwo kwalifikacyjne. Jednym z najprostszych sposobów, aby uzyskać wymagane przez ustawy i prawo dokumenty jest uczestnictwo w renomowanym kursie na głównego księgowego.

Podmiotem, który realizuje dla zainteresowanych takich kurs jest Krajowa Izba Księgowych (w skrócie KIK). Kurs na głównego księgowego jest odpłatny i zawiera szereg zagadnień rozwijających kwestie teoretyczne i praktyczne, które są przydatne na stanowisku księgowego w różnych placówkach publicznych oraz prywatnych – w tym właśnie na stanowisku głównego księgowego na uczelniach wyższych oraz innych placówkach edukacyjnych. Niewątpliwą zaletą wspomnianego wcześniej kursu kwalifikacyjnego na głównego księgowego organizowanego przez KIK jest jego bardzo dobra renoma (kursy posiadają certyfikat ISO) oraz zgodność z wytycznymi proponowanymi przez MEN. Kursy prowadzone przez Krajową Izbę Księgowych odbywają się w wielu miastach, a część z nich jest realizowana również przez internet, co jest niewątpliwie bardzo dużym udogodnieniem dla wszystkich osób zainteresowanych uczestnictwem oraz poszerzeniem swoich kwalifikacji zawodowych w branży księgowości oraz finansów. Kurs na głównego księgowego wskazany jest zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową (na przykład po studiach), jak również dla tych osób, które z różnych przyczyn (na przykład osobistych czy zdrowotnych) musiały na jakiś czas zrezygnować z pracy i teraz chcą znów powrócić na rynek.