Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/140/kurs-glownego-ksiegowego-online/src-BlogWszkole

Wielu księgowych znajduje stabilne zatrudnienie na terenie szkół oraz w innych placówkach edukacyjnych. Wynika to z obowiązujących obecnie ustaw oraz wytycznych względem funkcjonowania oświaty (między innymi ustawy o finansach publicznych, systemie oświaty oraz rachunkowości), które wymagają, aby każda szkoła posiadała głównego księgowego lub całą kadrę osób współpracujących ze sobą w tej sferze. Liczba osób zatrudnionych na etacie głównego księgowego i osób mu podległych zależy przede wszystkim od wielkości placówki oraz jej budżetu. Szkoła jest jednostką budżetową, zatem księgowy czy księgowa zajmuje się w niej świadczeniem usług księgowych oraz sprawowania pieczy nad dokumentacją i okresowym rozliczaniem się z odpowiednimi instytucjami. Główny księgowy w szkole jest odpowiedzialny za prowadzenie jej rachunkowości, a także wykonywanie dyspozycji środków finansowych przysługujących szkole. Dodatkowo uprawniony jest do wstępnej kontroli realizowanych przez zarząd szkoły operacji gospodarczych i finansowych – zazwyczaj oznacza to, że współpracuje w tym zakresie z władzami szkoły, czyli przede wszystkim dyrektorem. W dużych placówkach szkolnych główny księgowy prowadzi odgórny nadzór nad wszystkimi pracami wykonywanymi w księgowości. Oznacza to, że jest organem kontrolnym pracy innych osób zatrudnionych na terenie szkoły w tym fachu – czyli księgowych czy referentów.

Aby zostać głównym księgowym i móc pracować na terenie szkoły niezbędne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Nie wystarczy jedynie ukończenie studiów ekonomicznych czy rachunkowych. Aby móc posługiwać się tytułem zawodowym Głównego Księgowego niezbędne jest uzyskanie kwalifikacji na podstawie dodatkowych kursów zawodowych. Kurs Głównego Księgowego jest organizowany między innymi przez Krajową Izbę Księgowych. Zaletą kursu jest jego bardzo przystępna forma (zajęcia odbywają się przez internet online lub na terenie wielu miast w Polsce), a także zgodność poruszanej tematyki kursu z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, co niewątpliwie wyróżnia kursy organizowane przez KIK na tle innych dostępnych na rynku szkoleń. Kursy organizowane przez Krajową Izbę Księgowych posiadają bardzo wiele pozytywnych opinii, a także w ostatnich latach zdobyły certyfikaty ISO, które świadczą nie tylko o popularności kursów, ale przede wszystkim o ich profesjonalnej organizacji. Kurs Głównego Księgowego jest niezbędny, aby móc piąć się po szczeblach kariery oraz awansować z księgowego na osobę zarządzającą i sprawującą kontrolę nad pracą innych osób zatrudnionych w szkole w dziale księgowości.