Analityk finansowy pracę może znaleźć w firmach w każdym sektorze gospodarki, ponieważ zajmuje się strategią finansową przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony. Oznacza to, że jest on odpowiedzialny za plany działania związane z kapitałem firmy, inwestowaniem itd. W dalszej części artykułu omówimy, ile zarabia analityk finansowy, a także jakie czynniki wpływają na jego wynagrodzenie.

Analityk finansowy – zarobki

Informacje na temat tego, ile zarabia analityk finansowy, można znaleźć w raporcie opracowanym na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Celem tego badania jest przedstawienie, w jakich kwotach oscylują wypłaty na różnych stanowiskach. Dzięki temu można poznać także medianę wynagrodzenia w konkretnym zawodzie. Raport uwzględnia wyniki na trzech poziomach zatrudnienia – w tym przypadku: młodszego analityka finansowego, specjalisty oraz starszego analityka finansowego.

Uzyskane dane należy traktować jako orientacyjne, a każda z wypłat podawana jest w kwocie brutto. I tak w przypadku młodszego analityka finansowego zarobki mieszczą się w przedziale od 4870 zł do 7090 zł. Zatem mediana miesięcznej wypłaty to 5930 zł. Natomiast w przypadku specjalisty, średnie zarobki wzrastają do kwoty 7930 zł. Jest to wynik uzyskany dzięki widełkom wypłat w przedziale od 6740 zł do 9500 zł. Oczywiście na największą wypłatę może liczyć starszy analityk finansowy. Zarobki na tym stanowisku zaczynają się od kwoty 8500 zł, kończąc na 12500 zł, co daje średnio 10200 zł. 

Co wpływa na to, ile zarabia analityk finansowy?

Aktualnie częstym zjawiskiem wśród pracodawców jest oferowanie pracownikom tzw. benefitów. Są to dodatki do pensji podstawowej, które często występują w formie punktów do wykorzystania na wybrane usługi. Warto dodać, że ilość punktów zazwyczaj odzwierciedla kwotę, którą można przeznaczyć, np. na karnet na siłownię.

Takie rozwiązanie jest zgodne z koncepcją work-life-balance, która zachęca do zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Ma to wpływ na to, ile zarabia analityk finansowy, ponieważ benefity umożliwiają otrzymanie pewnych usług bez potrącenia kwoty od pensji podstawowej. Tak samo jest w przypadku udostępnienia sprzętu firmowego do użytku prywatnego, np. telefonu czy laptopa, które opłacone są przez pracodawcę.

analityk finansowy praca

Na stanowisku analityka finansowego zarobki zależne są także od wykształcenia, doświadczenia i stażu pracy. Są one niezbędne do tego, aby awansować na wyższe stanowisko – a jak wskazał przytoczony raport – starsi specjaliści mają wyższe wynagrodzenie niż początkujący w branży.

Analityk finansowy – kurs online

Kursy online to szansa na połączenie nauki z pracą lub innymi obowiązkami. Ponadto umożliwiają kształcenie z każdego miejsca, o ile ma się dostęp do urządzenia moblinego. W związku z tym są coraz chętniej wybieraną formą nauki. 

Poza tymi udogodnieniami Kurs Analityk Finansowy oferowany przez naszą instytucję umożliwia uczestnikowi samodzielne decydowanie o czasie nauki. Szkolenie to nie zobowiązuje do realizacji kursu w konkretnych terminach, ponieważ placówka korzysta z nowoczesnej platformy e-learningowej. Dlatego przyszły analityk finansowy kurs online realizuje w wybranych przez siebie dniach i godzinach. Umieszczone tam materiały dydaktyczne dostępne są dla kursanta przez cały okres trwania nauki.

Co daje ukończenie Kursu Analityka Finansowego?

Kurs Analityka Finansowego daje uczestnikowi możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy, która jest niezbędna w pracy analityka finansowego. Program szkolenia zawiera zagadnienia związane z pieniądzem i jego wartością, oceną projektów inwestycyjnych, sprawozdawczością finansową, zasadami analizy finansowej i technicznej, rynkami finansowymi i analizą danych.

Absolwent tego kursu otrzymuje tytuł zawodowy i dyplom Analityka Finansowego, zaświadczenie na druku Ministra Edukacji Narodowej, certyfikat ukończenia szkolenia po polsku i angielsku.