Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/137/kurs-asystent-ds-ksiegowosci/src-BlogRzeszów

Jednym z bardzo ważnych zawodów, ale mniej cenionych jest pozycja asystenta do spraw księgowości. Wbrew pozorom jest to dobre stanowisko pracy, ponieważ po pierwsze trzeba spełniać naprawdę minimalne wymagania, aby je dostać. Po drugie można się wiele nauczyć i zdobyć doświadczenie zawodowe. Aż w końcu po trzecie można awansować i rozwijać swoją karierę dalej w księgowości. Co zrobić, aby zostać asystentem do spraw księgowości?

Wystarczy być osobą pełnoletnią i niekaraną, a także mieć wykształcenie średnie, aby rozpocząć kurs asystenta ds. księgowości np. w Rzeszowie. Po takim kursie specjalistycznym otrzymamy dyplom, tytuł asystenta ds. księgowości oraz zaświadczenie o ukończeniu kursy. Z takimi dokumentami dołączonymi do CV z powodzeniem można znaleźć pracę w każdej firmie, która ma dział księgowy czy w biurach rachunkowych.

Ważne jest jednak, aby sam kurs odbyć w miejscu, które spełnia wymagania MEN jak na przykład Krajowa Izba Księgowych, która oferuje właśnie taki kurs w formie online, ale gwarantuje też wysoki poziom jakości takich kursów. Choćby dlatego, że jest to jednostka wpisana na listę szkół i placówek oświatowych, a co ważniejsze także do rejestru instytucji szkoleniowych. Posiada także certyfikat ISO 9001:2009, co pokazuje wysoką jakość kursów.

Nawet jeśli chcemy zostać tylko asystentem warto postawić jednak na renomowana jednostkę, w której zrobimy kurs, który naprawdę nam się przyda, a nabyta na nim wiedza pozwoli nam pracować w księgowości. W wypadku tego kursu naprawdę powinniśmy przyłożyć się do nauki, bo księgowość nie jest najłatwiejsza, ale zaczynając od podstaw jak praca asystenta, będziemy mogli się wiele nauczyć.

A za co odpowiada w dziale księgowym asystent? Można powiedzieć, że jego praca ułatwia szybkie i sprawne działanie całego działu księgowości. To do asystenta najpierw trafiają dokumenty, które trzeba wprowadzić do systemu, posegregować, opisać czy też wpisać pocztę do księgi korespondencji, a podstawowe operacje gospodarcze do KPIR, jeśli taka jest prowadzona. Takie podstawowe zadania pozwalają oszczędzić czas księgowym, którzy mogą się zająć ewidencjonowaniem dokumentów, rozliczaniem ich czy też wykonywaniem bardziej skomplikowanych zadań jak prowadzenie bilansu, sporządzanie obliczeń wskaźników czy choćby raportowanie.

Z biegiem czasu i asystent do spraw księgowości otrzyma ważniejsze zadania i będzie mógł dalej się rozwijać w pracy jako księgowy. Ale zaczynając od tych najprostszych, ale najpotrzebniejszych i często zajmujących najwięcej czasu ma okazję zapoznać się z obiegiem dokumentów czy prostymi księgowaniami, które także są ważne.