Wiele osób stara się dziś znaleźć dodatkowe źródło przychodu poza wykonywaną na co dzień pracą zawodową. Taki zastrzyk pieniędzy można uzyskać poprzez wynajem posiadanej czy odziedziczonej nieruchomości. Coraz więcej osób lokuje też oszczędności w zakupie mieszkań celem ich wynajęcia. Jednak comiesięczne pozyskiwanie dochodu z wynajmu wiąże się z koniecznością odprowadzania podatku i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, jak obliczyć podatek od wynajmu mieszkania. Ryczałt to jedna z opcji. Sprawdź, jak poradzić sobie z rozliczeniami tego typu i o co najczęściej pytają w tej kwestii klienci. 

Wynajem mieszkania a kwestie podatkowe

Osoby, które decydują się na wynajem posiadanej nieruchomości, zobowiązane są do odprowadzania podatku z tytułu uzyskanego przychodu. Wynajem nieruchomości można traktować jako przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub najem prywatny. Znacznie częściej mieszkania wynajmowane są w drugiej opcji, a co do spraw księgowych, zarówno wynajmujące firmy, jak i osoby prywatne potrzebują stosownych rozliczeń i fachowej pomocy w tym zakresie.

Osoby, które zaczynają wynajmować nieruchomość prywatnie, często pytają, jakie są najkorzystniejsze formy opodatkowania przychodu z tytułu wynajmu mieszkania i która z opcji będzie w danym przypadku korzystniejsza. Należy tu jasno wskazać, że do wyboru są dwie możliwości: może to być standardowe rozliczenie, czyli tzw. zasady ogólne, w których przypadku konieczne jest odprowadzenie 18% kwoty z wynajmu (w sytuacji, gdy przychód przekracza 85 528 zł, jest to wartość 32%) lub tzw. ryczałt ewidencjonowany. W tym przypadku wysokość podatku jest korzystniejsza dla wynajmującego, ponieważ wynosi 8,5%. Stosownym dokumentem dla rozliczenia takiego przychodu jest PIT-28.

ZDOBĄDŹ WIEDZĘ NIEZBĘDNĄ DO ROZLICZANIA PODATKÓW I PROWADZENIA KSIĘGOWOŚCI. WYBIERZ „KURS I STOPNIA GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO”!

Zasady ogólne a ryczałt – które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Osoby decydujące się na wynajem często pytają księgowych, czym różnią się w praktyce oba sposoby rozliczania przychodu z tytułu wynajmu mieszkania i która z opcji będzie w danym przypadku korzystniejsza. W istocie na pierwszy rzut oka wydaje się, że niższy podatek to lepsze rozwiązanie, jednak należy tu mieć na uwadze pewną istotną kwestię.

Przy zdecydowaniu się na ryczałt ewidencjonowany, właściciel mieszkania nie ma możliwości odliczenia kosztów amortyzacji mieszkania. Nie uzyska więc żadnego zwrotu z takich działań jak remont, zakup materiałów do odświeżenia mieszkania po poprzednich lokatorach czy wymiana instalacji. Warto podczas konstruowania i podpisywania umowy wyraźnie zaznaczyć w dokumencie, że opłaty związane z czynszem administracyjnym ponosi najemca. Wówczas w odpowiedzi na pytanie, jak obliczyć podatek od wynajmu mieszkania, ryczałt będzie pomniejszony o wartość opłat do spółdzielni czy wspólnoty.

Jeżeli jednak klient zdecyduje się na rozliczenie na zasadach ogólnych, uzyska prawo do odliczenia materiałów i rzeczy kupowanych w związku z potrzebami danego mieszkania. Wiąże się to jednak ze znacznie wyższym comiesięcznym podatkiem dochodowym.

Jak obliczyć podatek od wynajmu mieszkania – ryczałt  

Osoba, która stawia pierwsze kroki w wykonywaniu obowiązków związanych z księgowością, z łatwością poradzi sobie z tym, jak obliczyć podatek od wynajmu mieszkania. Ryczałt naliczany przykładowo od przychodu z tytułu wynajmowania nieruchomości w wysokości 3000 zł, będzie wyglądał następująco:

3000 x 8,5% = 255

Właściciel mieszkania będzie musiał zapłacić co miesiąc 255 zł podatku z tytułu wynajmowania nieruchomości. Jeżeli osoba wynajmująca chce otrzymać 3000 zł z tytułu wynajęcia, a opłaty administracyjne to kwota 500 zł, należy pamiętać, aby nie konstruować umowy w taki sposób, aby suma ogólna wynosiła 3500 zł. Wówczas ryczałt będzie naliczany zgodnie z poniższym wzorem:

3500 x 8,5% = 297,5

Właściciel zapłaci więc 297,50 zł, czyli o 42,50 zł miesięcznie więcej. W umowie trzeba jasno zaznaczyć, że kwota najmu to 3000 zł, a opłaty administracyjne uiszczać będzie najemca. Wówczas nie będą one podlegać opodatkowaniu.

jak-obliczyc-podatek-od-wynajmu-mieszkania-ryczalt

Co zrobić, aby być na bieżąco?

Aby uzyskać umiejętności i wiedzę potrzebne do pracy w księgowości, a także móc starać się o kwalifikacje, warto wybrać ,,Kurs I stopnia Głównego Księgowego” dostępny na platformie dydaktycznej Krajowej Izby Księgowych. Kurs jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym, Ustawą o rachunkowości oraz prawem bankowym. Należy jednak pamiętać o tym, że kurs jest trójstopniowy. Absolwent po ukończeniu Kursu I stopnia Głównego Księgowego oraz Kursu II stopnia Głównego Księgowego otrzymuje certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim, oraz dokumentację zgodną z wymogami MEiN, natomiast po ukończeniu Kursu Głównego Księgowego otrzymuje ponadto dyplom wraz z nadanym tytułem zawodowym Głównego Księgowego. Tytuł jest zgodny z kodem zawodu: 121101. Wskazany kod zawodu został ujęty w klasyfikacji zawodów wprowadzonej przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Kształcenie można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.