Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/140/kurs-glownego-ksiegowego-online/src-BlogZar
Dział księgowości można znaleźć w każdej firmie. Nawet osoby prowadzące jednoosobową działalność muszą mieć księgowego, choć tutaj najczęstszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Jednak nie da się ukryć, że księgowy to bardzo dobry zawód, jeśli chce się mieć stabilną pracę, która pozwala na rozwój zawodowy i wysokie zarobki. Zacząć można od stanowiska asystenta księgowego, a skończyć jako główny księgowy.
Co ciekawe wedle obowiązujących przepisów prawnych w przedsiębiorstwach prywatnych tzw. sektor prywatny to kierownik jednostki np. prezes firmy, wybiera głównego księgowego na podstawie umiejętności kandydatów, logicznego i twórczego rozumowania, wykształcenia czy praktyki w pracy księgowego. Może kierować się zasadami ustalonymi w rozdziale 8A Ustawy o rachunkowości, ale nie jest to obligatoryjne. Dlatego wcale nie trzeba mieć 20 lat doświadczenia zawodowego, czy ukończonych wysokich stopni studiów wyższych, aby zostać głównym księgowym. Liczy się wiedza, zaliczone kursy i umiejętności kandydata na głównego księgowego.
A jak wyglądają zarobki głównego księgowego? Nie da się ukryć, że główny księgowy zawsze może liczyć na zarobki z najwyższego pułapu w danej firmie. Jest on drugą po właścicielu, prezesie czy kierowniku oddziału osobą decyzyjną. Często główny księgowy jest też nazywany dyrektorem do spraw ekonomicznych, dlatego może liczyć na dobre zarobki. Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń wyliczyły, że mediana miesięcznego wynagrodzenia głównych księgowych wynosi 6354 złote brutto, ale aż 25% księgowych może liczyć na zarobki powyżej 9047 złotych brutto miesięcznie. Tak naprawdę wysokość pensji zależy od wielkości firmy w jakiej główny księgowy pracuje oraz wielkości miasta, w jakim świadczy swoje usługi. Na wyższe zarobki można liczyć w Warszawie niż w Żarach, czy innym małym mieście.
Jak zostać głównym księgowym? Można studiować ekonomię lub rachunkowość i specjalizować się w rachunkowości przedsiębiorstw. Ale można też ukończyć inne studia czy nawet technikum ekonomiczne i podjąć pracę w dziale księgowym, a potem nabywać wiedzy. Warto też zapisać się na kurs dla głównych księgowych, ponieważ podczas kursu można się wiele nauczyć o tym zawodzie, a także o interpretowaniu i przestrzeganiu przepisów zawartych w Ustawie o rachunkowości czy w zaleceniach Unii Europejskiej. Taki kurs organizuje Krajowa Izba Księgowych (jako jedna z nielicznych, która jest wpisana do rejestru placówek oświatowych) i można go zaliczyć przez Internet. Oznacza to, że można jednocześnie pracować i się uczyć. Albo też jeszcze studiować nawet na kierunku związanym z ekonomią czy rachunkowością i dodatkowo robić kurs na głównego księgowego, aby już po studiach móc liczyć na zatrudnienie w dziale księgowości. A będzie ono możliwe, dzięki uzyskaniu po takim kursie ważnego certyfikatu, dyplomu zgodnych z rozporządzeniem MEN.