Osoby zajmujące stanowiska kierownicze i dyrektorskie muszą posiadać rozległą wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości. Jest tak szczególnie w przypadku dyrektorów finansowych, którzy niejednokrotnie borykają się z problemem dłużników i niezrealizowanych płatności. Aby dopilnować interesów firmy, można wnieść o obciążenie dłużnika kosztami windykacji. Nota czy faktura? Jaki dokument wystosować? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat kosztów windykacji i jak zwiększyć swoje kwalifikacje w tym zakresie.
Czym jest windykacja należności?
Windykacja, a w zasadzie postępowanie windykacyjne ściśle związane jest z zaległościami płatniczymi. Działania tego typu rozpoczynają się w chwili, gdy zobowiązanie danego podmiotu, czyli dłużnika nie zostanie zwrócone w określonym i umówionym terminie. Ponadto charakterystyczne dla postępowania windykacyjnego jest unikanie dokonania zapłaty.
W procesie windykacji istotne jest nie tylko odzyskanie danych należności za przedmiot czy usługę lub inne kwestie zawarte w umowie, ale również same koszty windykacyjne, które trzeba ponieść. W zależności od danej sprawy czy wielkości długu koszty mogą być dość duże. Na konkretną wysokość poza danym zobowiązaniem wpływa również rodzaj zadłużenia wynikający z podstawy prawnej zobowiązania, stopień trudności sprawy, a także zastosowane metody i usługi związane z wysyłaniem wezwań do zapłaty, prowadzeniem negocjacji i dochodzeniem roszczeń na drodze sądowej. Koszty windykacyjne często naliczane są procentowo od odzyskanej kwoty długu lub jest to z góry ustalona suma.
Dlaczego kwestia obciążania dłużnika kosztami windykacji jest istotna dla wierzycieli?
Koszty ponoszone w związku z windykacją w pierwszej kolejności ponosi wierzyciel. To trudna sytuacja, szczególnie że podmiot ten jest już stratny z tytułu nieotrzymania zapłaty za towar czy usługi zrealizowane dla dłużnika. Dochodzenie swoich praw i odzyskanie należności na skutek windykacji to jedno. Aby nie pozostać stratnym, dłużnika można również obciążyć kosztami windykacji i całego procesu. Jest tak zarówno w sytuacji, gdy prowadzone jest postępowanie windykacyjne o charakterze polubownym, jak i sądowym.
Dzięki wyegzekwowaniu należności zarówno z tytułu długu, jak i zrekompensowania poniesionych kosztów windykacyjnych, wierzyciele nie pozostają stratni. To sposób, aby nie dokładać do i tak już niestandardowej sytuacji związanej z opóźnieniem w zapłacie należnych kwot.
Jak obciążyć dłużnika kosztami windykacji?
Obciążenie dłużnika kosztami windykacji jest możliwe, gdy stronami w postępowaniu windykacyjnym są podmioty gospodarcze. Wierzyciel musi złożyć stosowny wniosek. Poza samym długiem oraz odsetkami, jeżeli już takie narosły w wyniku zwłoki, wierzycielowi przysługuje również rekompensata za koszty odzyskiwania należności w wysokości 40 euro (jeśli dług nie przekracza 5 000 zł), 70 euro (jeżeli dług znajduje się w przedziale 5 001 – 50 000 zł) lub 100 euro (dług jest wyższy niż 50 000 zł).
Wierzyciel nie może wnieść o obciążenie dłużnika kosztami, jeżeli jedna ze stron nie jest podmiotem gospodarczym, lub transakcji będącej podstawą dla powstałego zadłużenia dokonano przed 28 kwietnia 2013 roku. Odzyskanie długu i rekompensaty może być utrudnione w przypadku nieodbierania kolejnych wezwań przez dłużnika lub dokonania nieudanych prób ustalenia jego miejsca pobytu.
Obciążenie dłużnika kosztami windykacji – nota czy faktura?
Postępowanie windykacyjne wiąże się też z odpowiednim przygotowaniem dokumentacji i stosownych umów, co pozwala zwiększyć szanse na odzyskanie należności i pozytywne zakończenie sprawy. Wielu wierzycieli zastanawia się też, jaki dokument jest właściwy przy obciążeniu dłużnika kosztami windykacyjnymi: nota czy faktura.
Po wyegzekwowaniu spłaty długu powinna być przygotowana nota obciążeniowa na tę samą kwotę, którą musi uregulować dłużnik. Zapłacone noty obciążeniowe są kosztem uzyskania przychodu.
Aktualna wiedza to podstawa — wybierz kurs!
Aby dokładnie poznać aktualne przepisy związane z windykacją i innymi kwestiami finansowymi, warto wybrać ,,Kurs I stopnia Dyrektora Finansowego” dostępny na platformie dydaktycznej Krajowej Izby Księgowych. Windykacja to jeden z tematów na kursie, a kształcenie i program są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym, Ustawą o rachunkowości oraz prawem bankowym. Absolwent kursu otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat w języku polskim i języku angielskim.
Ponadto dzięki uzyskanej akredytacji uczelni wyższej istnieje możliwość ubiegania się o dodatkową dokumentację wydawaną przez uczelnię w postaci świadectwa ukończenia kursu, dyplomu w skórzanej oprawie, a także rekomendacji. Aby zdobyć pełne kwalifikacje, należy ukończyć trójstopniowy kurs, na który składają się ,,Kurs I stopnia Dyrektora Finansowego”, ,,Kurs II stopnia Dyrektora Finansowego” oraz ,,Kurs Dyrektora Finansowego”. Profesja ta została ujęta w klasyfikacji zawodów i specjalności wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania Dz. U. z 2014 r. poz. 1145 (kod zawodu 112006). Kształcenie można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.