Obowiązkiem każdego obywatela jest rozliczanie się z podatków. Jednak zanim zacznie się to robić, należy zapoznać się z aktualnymi przepisami prawa. Ponadto trzeba nauczyć się, jak właściwie wypełniać i rozliczać dokumenty podatkowe. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania działalności gospodarczej. W tym artykule przedstawimy najważniejsze kwestie dotyczące prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Co to jest KPiR i kto może ją prowadzić?

KPiR oznacza księgę przychodów i rozchodów, którą potocznie określa się też jako książka przychodów i rozchodów. Nie jest to jedyny skrót, jaki stosuje się wobec tego dokumentu. Innym jest PKPiR wywodzący się z pełnej nazwy, czyli podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Po wyjaśnieniu znaczenia znacznie łatwiej wyjaśnić, co to jest KPiR. Jest to jedna z form ewidencji do celów podatkowych, której obowiązek prowadzenia określony jest za sprawą rozporządzenia Ministra Finansów.

Aby prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów trzeba spełniać trzy warunki:

1. Należy rozliczać podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej (stawki wynoszą tu 12% i 32%) albo liniowo (w tym przypadku stawki liczą 19%).
  2. Działalność gospodarcza musi być prowadzona w jeden z wymienionych ze sposobów: indywidualnie albo w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółce jawnej osób fizycznych, spółce partnerskiej, jako przedsiębiorstwo w spadku.
  3. Przychody netto w firmie lub spółce nie mogą przekroczyć w poprzednim roku 2 mln euro.

Książka przychodów i rozchodów – jak prowadzić i kiedy założyć?

Książkę przychodów i rozchodów prowadzić można zarówno papierowo, jak i elektronicznie. Ważne, aby zadbać o to, by dane i dokumenty  przechowywane były w miejscu, które uchroni je przed zniszczeniem. Księga prowadzona w formie papierowej powinna być spięta i ponumerowana. Z kolei do wersji elektronicznej należy dołączyć instrukcję obsługi programu, w której się znajduje.

dokumenty podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Księgę przychodów i rozchodów zakłada się 1 stycznia każdego roku podatkowego. W innym przypadku – na dzień rozpoczęcia działalności (musi być to również w ciągu roku podatkowego).

Kurs KPiR

Kurs KRiR (Księga Przychodów i Rozchodów) oferowany przez Krajową Izbę Księgowych stworzony został dla osób chcących zdobyć praktyczne umiejętności pozwalające na samodzielne prowadzenie księgowości firmy. Podczas szkolenia uczestnicy poznają zasady dotyczące książki przychodów i rozchodów: jak prowadzić, wypełniać obowiązki podatkowe, a także rozliczać działalność. Dodatkowo omówione zostaną wszelkie kwestie prawne związane z tym tematem i sposoby liczenia podatku.

Warto podkreślić, że wskazany kurs KPiR aktualizowany jest na bieżąco w zakresie wszelkich zmian i nowelizacji w przepisach wprowadzanych w związku z Polskim Ładem.

Krajowa Izba Księgowych po ukończeniu szkolenia wydaje uczestnikowi certyfikat w języku polskim i angielskim ukończenia Kurs KPiR (Księga Przychodów i Rozchodów).