Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/147/kurs-specjalista-ds-kontrolingu/src-BlogLubl
Dział kontrolingu można zwykle spotkać w dużych firmach, ale i mniejsze zatrudniają osoby na samodzielne stanowisko specjalisty ds. kontrolingu. Dlaczego taka pozycja stała się ważna dla każdego przedsiębiorstwa? Tak naprawdę część zadań, które można powierzyć specjaliście do spraw kontrolingu wykonuje księgowy, ale dla wielu przedsiębiorstw korzystne jest rozdzielenie zadań, aby odciążyć księgowość, która może skupić się na wykonywaniu swoich zadań i zatrudnić osobno choćby jedną osobę do działu kontrolingu.
Osoba pracująca na stanowisku specjalisty do spraw kontrolingu zajmuje się nadzorem nad finansami. Oznacza to, że bierze udział w przygotowywaniu rocznego budżetu czy planu wieloletniego, a potem powierza się jej nadzór i kontrolę nad ich wykonaniem oraz analizę odchyleń i możliwość wprowadzania zmian. Kontroler wykonuje też kalkulacje i analizy dla działu księgowości takie jak wyliczenie rezerw czy obliczanie wskaźników rentowności. Dlatego też można taką osobę przypisać do działu księgowości, jeśli jest to samodzielne stanowisko, na którym pracuje tylko jedna osoba. W wypadku dużych firm prowadzących rozmaite inwestycje tworzy się całe działy kontrolingu.
Jak zostać specjalistą do spraw kontrolingu? Nie da się ukryć, że potrzebna jest wiedza z zakresu finansów i rachunkowości. Jednak to tylko podstawa. Samą specjalizację można zrobić przez kurs specjalista ds. kontrolingu w Lublinie albo w innym mieście, gdzie prowadzona jest rekrutacja na takie stanowisko pracy. Kurs da nam fachową i konkretną wiedzę tylko z zakresu kontrolingu. Dlatego tak ważne jest, aby mieć już wiedzę podstawową, ponieważ kurs jest tylko jej poszerzeniem. Zapisać się na niego mogą jednak wszyscy chętni od studentów finansów po osoby prowadzące jednoosobową działalność. Choć szczególnie przyda on się menedżerom, księgowym czy osobom pracującym na niższych stanowiskach w dziale kontrolingu, które chcą awansować.
Na rynku jest wiele jednostek, które organizują kursy, ale nie są one sobie równe. Zawsze trzeba sprawdzić czy kurs jest nadzorowany przez Ministra Edukacji Narodowej. Jeżeli spełnia wymogi MEN to mamy gwarancję, że jest odpowiednio przygotowany pod kątem merytorycznym. Każda placówka organizująca kursy powinna znaleźć się też na liście placówek oświatowych tak jak Krajowa Izba Księgowych, która spełnia wymagania MEN, ale też posiada wydany certyfikat ISO9001:2009, który potwierdza jakość kursów. Oprócz tego same dokumenty potwierdzające zdobycie nowych kwalifikacji wydawane są na wzorze MEN. Dzięki temu po zakończeniu kursu z takimi dokumentami będzie można aplikować do każdej firmy, ponieważ są one powszechnie uznawane w każdym zakładzie pracy.