Systemy księgowe odgrywają ważną rolę w przedsiębiorstwach i są uznawane za jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o ich rzeczywistym funkcjonowaniu. Wielkość firmy, a także fakt, czy jest to własna działalność gospodarcza, wpływa na to, co robi księgowy w pracy. Jednak każde zadanie związane z finansami wymaga rzetelnej wiedzy i specjalistycznych umiejętności zastosowanych w praktyce.

Co robi księgowy?

Księgowy odpowiada za prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, a także za przyjmowanie i sprawdzanie dokumentów finansowych. Ponadto dba o to, by realizowane transakcje finansowe były przeprowadzone zgodnie z zasadami rachunkowości, a jego praca opiera się o znajomość polskiego prawa i standardów międzynarodowych.

To, co robi księgowy w swojej pracy, można najprościej określić za pomocą kilku czynności. Wśród nich wymienia się: 

 • dokumentowanie, 
 • ewidencjonowanie, 
 • rozliczanie, 
 • kalkulowanie, 
 • sprawozdawanie, 
 • analizowanie.

Miejsca zatrudnienia samodzielnej księgowej

Samodzielna księgowa zajmuje się w firmie zarządzaniem finansami i różnymi sprawami administracyjnymi. To dlatego osoba aplikująca na to stanowisko może znaleźć zatrudnienie w każdym przedsiębiorstwie, w którym jest np. dział rachunkowości. Jednak księgowy najczęściej pracuje w miejscach bezpośrednio zajmujących się pracami księgowymi, takimi jak:

 • kancelarie podatkowe, 
 • centra usług finansowych,
 • biura rachunkowe.

samodzielny księgowy

Oczywiście księgowa może również pracować w firmach outsourcingowych, w których jej usługi zlecane są do agencji zewnętrznych, np. banków lub urzędów. Inną możliwością ścieżki zawodowej  jest założenie własnej działalności gospodarczej.

Samodzielny księgowy – zarobki 

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana miesięcznej wypłaty księgowego wynosi 5200 zł brutto, a wypłata starszego specjalisty w tym zawodzie to 6070 zł.  Dodatkowo często firmy oferują dodatki do wypłaty w postaci benefitów, a wśród nich wymienia się: prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenia, karnety na siłownię, szkolenia itp. 

Dane pokazują, że na zarobki księgowego wpływa kilka czynników związanych z jego kompetencjami i możliwościami przedsiębiorstwa. Po pierwsze wypłata uzależniona jest od wykształcenia oraz doświadczenia. Oznacza to, że im dłuższy staż pracy, a dzięki temu większe umiejętności, tym atrakcyjniejsze wynagrodzenie. 

Samodzielny księgowy zarobki swoje uzależnia także od wielkości firmy, w której podejmuje pracę, a także od jej lokalizacji. Zazwyczaj to w dużych miastach proponowane wynagrodzenie jest większe niż w małych miejscowościach.

Rozwój zawodowy w samodzielnej księgowości

Chociaż określenie „samodzielna księgowość” może wskazywać na pracę indywidualną, to rzeczywiście oznacza ono fakt, że księgowa na tym stanowisku pełni jedną z ważniejszych ról zakresie finansów. Ze względu na swoją wiedzę i doświadczenie jest w stanie podejmować ważne decyzje związane z rachunkowością w przedsiębiorstwie, w którym pracuje.

Zatem samodzielna księgowa powinna stale doskonalić swoje umiejętności zawodowe poprzez udział w szkoleniach branżowych oraz za sprawą samokształcenia. Dzięki temu może awansować na głównego księgowego.  Praca w samodzielnej księgowości może mieć charakter indywidualny, a także grupowy. To zależy od potrzeb wynikających ze struktury firmy oraz ilości obowiązków.

Kurs Samodzielny Księgowy

Krajowa Izba Księgowych oferuje Kurs Samodzielny Księgowy, który przygotowuje uczestników do pracy na stanowisku samodzielnego księgowego. Szkolenie to jest opracowane przez specjalistów w danej tematyce, a materiały są aktualizowane na bieżąco w zakresie wszelkich zmian i nowelizacji zachodzących w przepisach.

 Program szkolenia zawiera następujące moduły:

 • tematyka kadrowo-płacowa,
 • podatki PIT, CIT i VAT,
 • aktywa i kapitały,
 • rachunkowość i księgowość,
 • obsługa programu Symfonia Finanse i Księgowość.

Absolwent otrzymuje Dyplom Samodzielnego Księgowego, certyfikat ukończenia kursu oraz tytuł Samodzielnego Księgowego. Warto dodać, że Krajowa Izba Księgowych jako uprawniona instytucja oświatowa po ukończeniu kursu wydaje absolwentowi zaświadczenie o ukończeniu na druku Ministra Edukacji Narodowej.