Sprawnie działająca firma to taka, która realizuje założone sobie cele. Na sukces przedsiębiorstw największy wpływ mają pracownicy, dlatego odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi jest bardzo ważnym elementem działań strategicznych. W związku z tym pojawia się coraz więcej ofert pracy dla specjalistów do spraw kadr i płac, którzy muszą wykazać się wszechstronnymi umiejętnościami.

Po co firmy zatrudniają specjalistę do spraw kadr i płac?

Specjalista do spraw kadr i płac ma duży wpływ na funkcjonowanie pracowników w firmie. Wynika to z tego, że wykonuje on różnego typu zadania związane ze strategią personalną przedsiębiorstwa. Dlatego też musi cechować go wszechstronna wiedza i umiejętności, ponieważ jest odpowiedzialny za zarządzanie obszarem administracji kadrowej zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa. 

Osoba na tym stanowisku zajmuje się wszelkimi sprawami związanymi z pracownikami, takimi jak: zatrudnienia, zwolnienia, awanse, rekrutowanie itd. Co więcej, potrafi prowadzić działania z zakresu polityki kadrowej organizacji, np. opracować regulamin pracy. Współpracuje z kierownictwem i personelem w celu zapewnienia efektywnego funkcjonowania firmy, a także zadowolenia jej pracowników. Dlatego też przedsiębiorcy decydują się na zatrudnienie specjalisty do spraw kadr i płac.

Kurs online kadry i płace a szkolenie stacjonarne – różnice 

Istnieją różnego rodzaju kursy kadr i płac od podstaw przygotowujące do wykonywania pracy jako specjalista do spraw kadr i płac. Na rynku dostępne są szkolenia stacjonarne oraz dostępne w formie online. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest to, że kształcenie zdalne umożliwia wybór daty i miejsca odbywania nauki. Nie można tego powiedzieć w przypadku tradycyjnych kursów, w których informacja „gdzie” i „kiedy” stanowi klucz do ogłoszenia takiego wydarzenia.

specjalista do spraw kadr i płac

Szkolenia kadry i płace prowadzone stacjonarnie dają możliwość spotkania się z innymi uczestnikami szkolenia oraz ich prowadzącymi, co może stanowić istotny atut przy ich wyborze. Jednak obecność innych osób często może wpływać także na rozproszenie uwagi kursanta. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest podjęcie kursu online kadry i płace. Warto dodać, że przy tym wyborze nie traci się możliwości dialogu ze specjalistami, ponieważ kursant zostaje poinformowany o dostępnych opcjach kontaktu.

Koleją różnicą pomiędzy tymi rodzajami szkoleń jest czas. Tradycyjne kształcenie wymaga odgórnego zaplanowania, ile będzie trwał kurs. Związane jest to z dyspozycyjnością prowadzących, możliwościami wynajmu pomieszczenia itp. W przypadku nauki zdalnej kursant sam decyduje o tym, w jakim tempie będzie odbywał się jego kurs kadry i płace.

Co zyskuje uczestnik kursu kadry i płace?

Wybierając odpowiednio przygotowane kursy kadry i płace, uczestnicy mogą zdobyć szeroką wiedzę i umiejętności. Dlatego też warto sprawdzić, jakie zagadnienia będą poruszane podczas szkolenia. Dzięki temu uczestnik dowie się, czy kurs kadry i płace od podstaw przygotuje go do pracy jako kadrowy, czy jest ono przygotowane w celach doszkalających.

Dla pracodawców najbardziej liczy się wykorzystywanie wiedzy w praktyce, odpowiednie kompetencje oraz predyspozycje. Z racji tego kandydaci prezentujący swoje umiejętności po kursie kadry i płace będą równie wartościowi dla firmy, co osoby po studiach. 

Kurs Specjalista ds. Kadr i Płac

Krajowa Izba Księgowych oferuje Kurs Specjalista ds. Kadr i Płac, który w swoim programie zawiera pięć rozbudowanych modułów o następującej tematyce:

  • Podstawowe zagadnienia z prawa pracy.
  • Zatrudnianie pracowników i ustanie stosunku pracy.
  • Urlopy i czas pracy.
  • Wypłacanie wynagrodzenia za pracę.
  • Obsługa programu kadrowo-płacowego.

Kurs ten jest stale aktualizowany w zakresie wszelkich zmian i nowelizacji w przepisach wprowadzanych w związku z Polskim Ładem. Absolwent otrzymuje: certyfikat ukończenia kształcenia w języku polskim i angielskim, zaświadczenie MEN i dyplom. Dzięki temu zdobędzie kompetencje potrzebne do podjęcia pracy na tym stanowisku.