Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/135/kurs-analityk-kredytowy-online/src-BlogZar
Analityk kredytowy to bardzo ważna osoba. Każdy kto chciał kiedykolwiek wziąć kredyt w banku czy pożyczkę pozabankową trafił na analityka kredytowego. Mówi się o tym, że na podstawie podanych we wniosku danych jakiś program komputerowy wylicza czy dostaniemy kredyt czy nie, ale to nie do końca prawda. Za udzielenie zgody lub odrzucenie wniosku o kredyt odpowiada właśnie analityk kredytowy. Co prawda musi on trzymać się odgórnie ustalonych wymogów co do zdolności kredytowej czy zabezpieczeń kredytów na wysokie kwoty, ale jeśli analityk ma wątpliwości co do tego, czy spłacimy kredyt w terminie tego kredytu nie dostaniemy.
A jak wygląda praca w roli analityka kredytowego? Z dużą odpowiedzialnością wiąże się też wysoka pensja. Analityk kredytowy może liczyć na wysokie zarobki. Ale wszystko zależy od tego w jak dużej firmie pracuje. Najczęściej analitycy kredytowi zatrudniani są w bankach komercyjnych, ale na rynku jest coraz więcej firm pożyczkowych, które prężnie się rozwijają i też szukają do pracy specjalistów od analizy kredytowej. Analityk kredytowy może liczyć na średnie wynagrodzenie w kwocie 3100 złotych netto! Jest to prawie dwa razy więcej niż minimalne wynagrodzenie. Jednak osoby mające wyższe wykształcenie i pracujące w mniejszej firmie mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż osoby pracujące w gigantycznych korporacjach. Zarobki analityka kredytowego dochodzą nawet do kwoty 5800 złotych na rękę miesięcznie.
Jak zostać analitykiem kredytowym? Chcąc podjąć pracę w banku komercyjnym lub w przedsiębiorstwie państwowym potrzebne będzie wyższe wykształcenie w zakresie finansów. Ale w innych firmach wystarczy wykształcenie średnie i doświadczenie zawodowe. Jeśli pracowaliśmy już w dziale finansowym i potrafimy analizować ryzyko transakcji czy podejmować decyzje na bazie podanych wytycznych wystarczy kurs dla analityka kredytowego, aby zdobyć bardziej specjalistyczną wiedzę i móc aplikować o takie stanowisko.
Kursy dla analityków kredytowych można znaleźć w wielu placówkach. Jednak zawsze trzeba sprawdzić czy dana jednostka spełnia wymagania Ministra Edukacji Narodowej oraz w tym wypadku także Ministerstwa Finansów. Jeśli dana placówka spełnia te wymagania a także wydaje dokumenty świadczące o ukończeniu kursu na wzorze z Rozporządzenia wydanego przez MEN, będziesz miał gwarancję otrzymania właściwego świadectwa. Warto też sprawdzić czy jest na liście placówek oświatowych i ma wydany dodatkowo jakiś certyfikat potwierdzający jakość usług. Kto spełnia te wymagania? Krajowa Izba Księgowych. A do tego można tu znaleźć kurs analityka kredytowego online, który jest dedykowany dla osób pracujących i studentów studiów dziennych, którzy nie mają czasu na naukę w trybie stacjonarnym, a chcą dalej się rozwijać w wybranej dziedzinie.