Doradztwo podatkowe to sektor, którego skuteczność wpływa na ochronę praw podatnika poprzez udzielanie fachowych i zgodnych z prawem porad. Osoby zajmujące się tą branżą muszą mieć wszechstronną wiedzę, a także cieszyć się dobrą opinią. Więcej na ten temat będziemy omawiali w dalszej części artykułu, koncentrując się na wymaganiach wobec doradców podatkowych.
Przykładowe stanowiska pracy w branży doradztwa podatkowego
Sektor doradztwa podatkowego oferuje szerokie możliwości zawodowe dla osób zainteresowanych pracą w obszarze podatków i finansów. Głównym zawodem – związanym z udzielaniem porad klientom indywidualnym i firmom na temat optymalizacji podatkowej i wszelkiego rodzaju konsultingiem w tym zakresie – jest doradca podatkowy.
Jednak sektor ten daje możliwość znalezienie odpowiedniego stanowiska dla osób o różnym poziomie doświadczenia i edukacji. Mianowicie wśród zawodów związanych z doradztwem podatkowym znajdują się m.in.:
- Analityk podatkowy – osoba, która analizuje i interpretuje przepisy podatkowe, monitoruje zmiany w prawie podatkowym oraz opracowuje rekomendacje dotyczące strategii podatkowych dla klientów.
- Audytor podatkowy – pracownik kontrolujący zgodność z prawem podatkowym oraz sprawdzający prawidłowość rozliczeń podatkowych przedsiębiorstw czy osób prywatnych.
- Ekspert ds. VAT – specjalista koncentrujący się na zagadnieniach związanych z podatkiem od wartości dodanej (VAT), takich jak obowiązki podatkowe, stawki VAT czy zwolnienia i ulgi podatkowe.
Doradca podatkowy – egzamin
Doradca podatkowy egzaminu nie może zrobić w każdym wybranym przez siebie momencie. Data umożliwiająca przystąpienie do testu ogłaszane jest przez Sekretarza Komisji Egzaminacyjnej, z tym że musi być one zapowiedziana 4 miesiące wcześniej w Biuletynie Informacji Publicznej, ponieważ część pisemna odbywa się co najmniej raz w roku. Jeżeli kandydat uzyska wynik pozytywny, ma możliwość przystąpienia do części ustnej. Doradca podatkowy egzaminem zdanym może cieszyć się dopiero po zaliczeniu każdej z nich.
Lista doradców podatkowych
Aby sprawdzić, czy dana osoba podająca się za doradcę podatkowego zdobyła uprawnienia do wykonywania tego zawodu, należy skorzystać z listy doradców podatkowych. Jest ona dostępna na stronie Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Osoba fizyczna, która chce uzyskać wpis na listę doradców podatkowych, musi spełniać następujące wymagania:
- mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
- korzystać z pełni praw publicznych,
- mieć nieskazitelny charakter i swoim dotychczasowym postępowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego,
- zdobyć wyższe wykształcenie,
- odbywać w Polsce sześciomiesięczną praktykę zawodową,
- złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego.
Warto podkreślić, że o wpis na listę doradców podatkowych można wystąpić w ciągu 3 lat od złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu na doradcę podatkowego.
Jak się przygotować do egzaminu doradcy podatkowego?
Szkolenia to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć kompleksowe przygotowanie z zakresu wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej potrzebnej do zdania egzaminu na doradcę podatkowego. Dlatego też w naszej ofercie znajduje się “Kurs na kandydatów na doradców podatkowych”, którego celem jest uzyskanie umiejętności niezbędnych dla osób ubiegających się o wpisanie na listę doradców podatkowych.
Kurs ten jest aktualizowany na bieżąco w zakresie wszelkich zmian i nowelizacji w przepisach wprowadzanych w związku z Polskim Ładem. Co więcej, absolwent szkolenia otrzymuje od Krajowej Izby Księgowych zaświadczenie o ukończeniu kursu na druku Ministra Edukacji Narodowej.