Zakres czynności pracownika ds. księgowości

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/src-BlogPrac

Pracownik ds. księgowości w każdym miejscu pracy odpowiada za wiele ważnych kwestii i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie firmy bądź placówki. Praca na takim stanowisku wiąże się z wieloma zagrożeniami oraz jest bardzo odpowiedzialna. Nic więc dziwnego w tym, że pracodawcom zależy na zatrudnieniu wykwalifikowanych pracowników – w końcu bardzo często zakres czynności pracownika ds. księgowości to zarządzanie obrotem pieniędzy oraz sprawowanie kontroli nad dokumentacją i prawidłowymi relacjami z urzędami oraz klientami czy kontrahentami firmy.

Wśród głównych obowiązków pracownika ds. księgowości należy przede wszystkim zbieranie oraz analizowanie faktur oraz innych dokumentów związanych z finansami oraz rachunkowością firmy, a także zarządzanie sprawami administracyjnymi. Dodatkowo pracownik ds. księgowości prowadzi księgi przychodów oraz rozchodów i w zależności od profilu firmy czy placówki kontroluje także szereg innych dokumentów. Co więcej w większych firmach pracownik zatrudniony na stanowisku specjalisty ds. księgowości zajmuje się również nadzorowaniem pracy innych księgowych – zależy to między innymi od jego wykształcenia, doświadczenia zawodowego, a także przede wszystkim od ustalonej wewnętrznej hierarchii stanowisk pracy w księgowości w danej firmie. Warto pamiętać, że każdy pracownik powinien dbać o poszerzenie swoich kompetencji oraz kwalifikacji zawodowych – księgowość nieustannie się zmienia, co zwiększa wymagania względem pracownika w tej branży. Warto jest uczestniczyć w dodatkowych kursach oraz szkoleniach. Pozwalają one nie tylko poszerzyć kompetencje, ale również zyskać w oczach pracodawcy – taka osoba ma zdecydowanie większe prawdopodobieństwo uzyskania awansu czy podwyżki, a na takich pochwałach niewątpliwie zależy każdemu pracownikowi. Wśród najbardziej popularnych szkoleń znajdują się kursy organizowane przez Krajową Izbę Księgowych. Cieszą się one bardzo dużą popularnością oraz posiadają liczne zadowolone opinie uczestników oraz absolwentów. Kursy pozwalają na uzyskanie dodatkowej wiedzy praktycznej oraz teoretycznej, a także szlifowanie umiejętności związanej z obsługą specjalistycznych programów używanych w pracy księgowego.

Kursy organizowane przez KIK są różnorodne i dlatego też każdy zainteresowany z pewnością znajdzie coś dla siebie. Prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnych metod kształcenia – zajęcia odbywają się na platformie internetowej, co jest dużym udogodnieniem dla wszystkich uczestników oraz przede wszystkim osób pracujących czy studentów z natłokiem obowiązków. Treści merytoryczne przedstawiane w kursie są zgodne z wytycznymi MEN, a każdy uczestnik kursu otrzymuje po zakończeniu szkolenia odpowiednie zaświadczenie oraz certyfikat. Pozwala to na zbudowanie stabilnej wiedzy oraz umiejętności, przydatnej w zawodzie księgowego.