Główny księgowy to osoba, która pełni ważne i odpowiedzialne stanowisko – to od jego doświadczenia i kompetencji zależy sprawna organizacja rachunkowości w firmie, przepływ gotówki i odpowiednia dokumentacja wszystkich działań finansowych. Aby móc się tym zajmować, oprócz odpowiednich predyspozycji wymagana jest obszerna wiedza z zakresu prawa i finansów – jak można ją zdobyć?

Kto może zostać głównym księgowym?

Droga do zostania głównym księgowym jest długa i wymaga ogromu pracy. Nie jest to jednak ścieżka, która zamknięta jest dla osób decydujących się na karierę w finansach po zdobyciu innego wykształcenia czy pracy w innym zawodzie. Dzięki odpowiedniej determinacji, zmiana branży na księgowość może okazać się inwestycją, która pozwoli na satysfakcjonujące życie zawodowe i realizację w tym obszarze. 

Osoby, które już zajmują się księgowością, muszą stale uaktualniać swoją wiedzę – przede wszystkim dlatego, że przepisy ulegają ciągłym zmianom, a rzetelne prowadzenie rachunkowości musi być poparte aktualnymi przepisami i zgodnie z obowiązującym prawem. W przypadku chęci rozwoju i poszerzenia swoich kompetencji – a tym samym awansowania w firmie i perspektywą uzyskania wyższych zarobków – warto pomyśleć o szkoleniu, dzięki któremu uzyska się dodatkowe kwalifikacje. Pomocny może być kurs głównego księgowego, który wyposaży kursantów w aktualną wiedzę i pozwoli na rozwój zawodowy. 

Od asystenta do dyrektora – uprawnienia księgowego

Na każdym etapie pracy w księgowości zakres obowiązków jest stale poszerzany – zgodnie z nabytymi kompetencjami. Wyższe stanowiska wiążą się ze zwiększoną odpowiedzialnością wykonywanej pracy, ale tym samym wzrasta prestiż i możliwości dalszego rozwoju, zgodnego z zainteresowaniami. Główne zadania, wykonywane podczas pracy w księgowości, to m.in.: weryfikacja i księgowanie faktur, przygotowywanie przelewów bankowych, księgowanie wyciągów bankowych czy sporządzanie raportów finansowych. Po ukończeniu kursu księgowości I stopnia, kursanci nabywają wiedzę z zakresu:

  • funkcjonowania ZUS, kadr i płac w księgowości,
  • funkcjonowania jednostek gospodarczych,
  • podstaw prawa cywilnego, gospodarczego i handlowego.

Pozwala to na prawidłowy obieg dokumentów i sprawną współpracę z pozostałymi członkami zespołu finansowego czy audytorami. Jest to świetny wstęp do kariery w finansach i doskonałe przygotowanie w przypadku wyboru ścieżki awansu na głównego księgowego.  

Jak uzyskać niezbędne kwalifikacje?

Jest wiele możliwości, aby nauczyć się zasad księgowości. W przypadku jednak, kiedy zależy nam na szybkim awansie lub chcemy się przebranżowić, liczy się czas – nie zawsze jest go wiele z racji pełnienia innych obowiązków. Warto wtedy rozważyć kursy księgowości online – podczas tego typu zajęć kursant sam dostosowuje zarówno termin nauki, jak i jej tempo, co jest bardzo dużym udogodnieniem. Wiedzę można nabywać w dowolnym miejscu i czasie, a wartość merytoryczna materiałów nie odbiega niczym od tych, które przedstawiane są na kursach stacjonarnych. Po ukończeniu kursu i pozytywnym zdaniu egzaminu otrzymuje się certyfikat niezbędny, by ubiegać się o pracę w księgowości i świadczyć usługi na profesjonalnym poziomie.