Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/134/kurs-samodzielny-ksiegowy-online/src-BlogWarsz
Samodzielny księgowy może liczyć na wysokie zarobki w miastach jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Trójmiasto. Jednak i w innych miastach osoba pracująca jako samodzielny księgowy na pewno dostanie wyższą pensję niż osoba pracująca jako szeregowy księgowy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że odpowiada za kompleksową obsługę jednej firmy lub też kilku firm, jeśli pracuje w biurze rachunkowym, a nie na etacie w przedsiębiorstwie. Oznacza to, że musi znać bardzo dobrze kilka obszarów księgowości i jest sam odpowiedzialny za wykonywane przez siebie obowiązki. Dlatego też takie osoby premiowane są wysokimi zarobkami, ale i obciążone są wysoką odpowiedzialnością.
Jak zatem wygląda praca samodzielnego księgowego? Głównymi zadaniami osoby na stanowisku głównego księgowego są sporządzanie sprawozdań finansowych według określonych standardów polskich i międzynarodowych, księgowanie i dekretowanie dokumentów, wyliczenia np. rezerw, wycen walutowych czy podatków, a także prowadzenie ewidencji księgowych, przygotowywanie dokumentów wewnętrznych i zewnętrznych, współpraca z instytucjami zewnętrznymi na przykład ZUS, US czy też przygotowywanie i wykonywanie przelewów bankowych. Choćby z zakresu obowiązków wynika, że jest to praca bardzo odpowiedzialna.
Na jakie realne zarobki może liczyć samodzielny księgowy np. w Warszawie? Wszystko zależy od wielkości firmy, dla której pracuje. Im większa firma, a co za tym idzie zmieniające się przychody roczne, tym wyższą pensję dostanie samodzielny księgowy. Średnio jest to nawet 8-10 tysięcy złotych miesięcznie. W mniejszych firmach lub w mniejszych miastach także można liczyć na wysokie zarobki rzędu 5-7 tysięcy złotych. Z pewnością jest to o wiele więcej niż średnie zarobki szeregowego księgowego.
Jak zdobyć uprawnienia samodzielnego księgowego? Można zapisać się na kurs w Krajowej Izbie Księgowych, gdzie model kształcenia jest zgodny z wymogami Ministra Edukacji Narodowej, a po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu otrzymuje się dokumenty potwierdzające nabycie kwalifikacji zawodowych. Każda osoba ma inny poziom wykształcenia i doświadczenia zawodowego, dlatego niektórym osobom wystarczy odbycie jednego kursu, a innym z mniejszym wykształceniem i krótszą praktyką przydadzą się dodatkowe szkolenia uzupełniające wiedzę z dziedziny księgowości. Ale ważne jest też, aby wybrać renomowaną placówkę jak Krajowa Izba Księgowych, która jest wpisana do ewidencji szkół i placówek oświatowych oraz ma certyfikat ISO, co świadczy o wysokiej jakości kursów tutaj prowadzonych. Decydując się na kurs samodzielnego księgowego w KIK możemy mieć
pewność, że inwestycja zwróci się z nawiązką w postaci wiedzy, umiejętności i potencjalnego awansu w karierze zawodowej.