Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/134/kurs-samodzielny-ksiegowy-online/src-Blogksięgowy

Praca na stanowisku samodzielny księgowy jest bardzo odpowiedzialna. Dlatego trzeba mieć bardzo duży zakres wiedzy, praktykę oraz odpowiednie dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, aby w ogóle móc aplikować na takie stanowisko pracy. Jak zdobyć odpowiednie wykształcenie?

Osoby mające średnie wykształcenie mogą uzyskać tytuł samodzielnego księgowego przez zdanie egzaminu państwowego. Nie trzeba mieć skończonych studiów na uczelni wyższej w zakresie rachunkowości. Wystarczy zaliczyć odpowiedni kurs, który kształci w odpowiednim kierunku.

Warto zapisać się na kurs zawodowy dla samodzielnych księgowych. Tam można przede wszystkim nabyć wiedzy o pracy samodzielnego księgowego oraz z zakresu rachunkowości. Taką wiedzą trzeba będzie posługiwać się w pracy na co dzień, więc bardzo ważne jest, aby znać nie tylko główne definicje z rachunkowości czy też dekretacje na głównych kontach rachunkowych, ale i szczegóły takie jak dyrektywy UE i ich zastosowanie w pracy czy też zmiany w przepisach choćby z zakresu podatków. Księgowy pracujący sam jest odpowiedzialny za wiele czynności, przygotowywanie dokumentów, księgowanie operacji gospodarczych, pisanie raportów czy też kontakty z Urzędem Skarbowym i innymi instytucjami, dlatego musi mieć wiedzę praktyczną, a nie jedynie teoretyczną.

Jak znaleźć odpowiedni kurs, który przygotuje do egzaminu na samodzielnego księgowego? Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy instytucja spełnia wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. A do tego czy jest wpisana na listę ewidencyjną placówek oświatowych i edukacyjnych. Co jeszcze powinna mieć taka placówka? Certyfikat jakości ISO. Jedną z takich instytucji jest Krajowa Izba Księgowych. Jak nazwa wskazuje jest to instytucja zajmująca się szkoleniem księgowych podczas kursów o różnej tematyce, w tym szkoleń dla samodzielnych księgowych i osób, które chcą przystąpić do egzaminu, aby zdobyć uprawnienia Ministerstwa Finansów. Można też odbyć taki kurs z myślą o objęciu wyższej posady w przyszłości, albo jeszcze w trakcie studiów, aby zaraz po ich ukończeniu mieć już zdany egzamin państwowy i móc zacząć karierę zawodową od wyższego stopnia niż szeregowy księgowy.

Nawet osoby, które już pracują w dziale księgowości powinny zapisać się na taki kurs, ponieważ może on pomóc usystematyzować nabytą już w trakcie praktyki wiedzę i rozwiązać pomniejsze problemy, z którymi każdy młody stażem księgowy się boryka, a właściwy kurs może rozwiązać w tej kwestii wszelkie problemy.