Dyplomowany księgowy to osoba pełniąca funkcję menedżera finansowego w różnego rodzaju instytucjach – zarówno prywatnych, jak i państwowych. Posiada szeroką wiedzę i umiejętności, poparte nie tylko kursami, ale i doświadczeniem zawodowym. To najwyższy stopień, który można uzyskać na ścieżce kształcenia księgowych.
Zakres działań dyplomowanego księgowego
Osoba, która zajmuje tak wysokie stanowisko, posiada również bardzo duży zakres odpowiedzialności – dyplomowany księgowy zajmuje się nie tylko prowadzeniem ksiąg rachunkowych i rozliczeniem podatkowym. Sporządza również sprawozdania finansowe zgodnie z polskimi i międzynarodowymi standardami rachunkowości, zajmuje się też prowadzeniem gospodarki finansowej, w tym spraw podatkowych.
Zadania, które podejmuje w codziennej praktyce dyplomowany księgowy, dotyczą m.in.:
- kontroli biznesowych ksiąg rachunkowych,
- kalkulacji ogólnych i szczegółowych,
- oceny finansowania działalności, przygotowywanie polityki kredytowej z uwzględnieniem wpływu na płynność finansową,
- przygotowywania dokumentacji do celów badania sprawozdania finansowego,
- wyceny i prezentacji obszarów ujętych w bilansie,
- prezentacji rachunku zysków i strat poszczególnych segmentów przychodów i kosztów z punktu widzenia audytowego,
- wyceny i prezentacji instrumentów finansowych wraz z ujęciem podatkowym,
- przygotowanie łącznego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej, z uwzględnieniem możliwych korekt na dzień nabycia i na dzień przygotowania sprawozdania
- przygotowywania systemu korekt,
- korygowania transakcji w poszczególnych okresach sprawozdawczych,
- rozliczeń miesięcznych VAT i VAT-UE, z uwzględnieniem obrotu międzynarodowego,
- zarządzania finansami w aspekcie globalnym, uwzględniając tematykę grup kapitałowych.
Jak widać, są to bardzo zaawansowane zagadnienia, wymagające solidnego przygotowania.
Jak zostać dyplomowanym księgowym?
Praktyka i doświadczenie mają największe znaczenie, a odpowiednią wiedzę można uzyskać podczas uczęszczania na kursy dla księgowych. Dzięki nim można podnieść swoje kompetencje i rozwijać swoją karierę zawodową w finansach. Osoby, które posiadają tytuł zawodowy głównego księgowego, w celu dalszego rozwoju mogą zapisać się na kurs księgowy, nadający kwalifikacje i tytuł Dyplomowanego Księgowego. Uzyskają tam wiedzę niezbędną do prowadzenia zaawansowanych działań księgowo-finansowych:
- zarządzanie finansami,
- zarządzanie rozliczeniami podatkowymi,
- rachunkowość zarządcza,
- zaawansowana sprawozdawczość finansowa z elementami etyki zawodowej i technologii IT.
Tytuł dyplomowanego księgowego jest rękojmią najwyższych kwalifikacji w zawodzie księgowego, a także nienagannej postawy etycznej osoby, która go posiada.
Kurs księgowości – cena
Wysokość opłat za szkolenia księgowe zależna jest od wysokości ich stopnia i uzyskiwanych kwalifikacji – ceny mogą się wahać od tysiąca do kilku tysięcy złotych; średnia cena kursu na dyplomowanego księgowego to ok. czterech tysięcy złotych.
Ciekawą formę nauki – w dość konkurencyjnej cenie – proponuje tutaj Krajowa Izba Księgowych: szkolenie odbywa się online, poprzez platformę e-learningową. Dzięki takiej formie kursu, można uczyć się we własnym tempie, gdyż dostęp do materiałów jest możliwy w każdym momencie nauki – można więc wielokrotnie do niego wracać. Dużym plusem nauczania online jest również to, że można je odbywać w dowolnym miejscu i wygodnej dla siebie porze, dzięki czemu kursanci nie muszą się martwić o dodatkowe koszty związane z dojazdem czy organizacją dnia na planowany wyjazd szkoleniowy.
Kompetencje dyplomowanego księgowego po kursie
Kursy z księgowości mają na celu przygotować zawodowo, wzbogacać wiedzę oraz doskonalić umiejętności niezbędne do rzetelnego wykonywania swoich obowiązków. Certyfikat dyplomowanego księgowego to oznaka kwalifikacji na najwyższym poziomie zaawansowania w rachunkowości oraz wszechstronnej wiedzy z zakresu zarządzania finansami i rozliczeniami podatkowymi. Jest to niezbędne do pełnienia roli zaufanego doradcy biznesu, który może podjąć zatrudnienie w firmach z udziałem kapitału zagranicznego i w spółkach giełdowych – na różnych działach organizacji: rachunkowych, controllingu finansowego czy jako członek zespołów międzyfunkcyjnych jako dyrektor bądź prezes spółki.