Osoby otwarte na ludzi, komunikatywne, a przy tym dobrze zorganizowane, dokładne i dyskretne, świetnie się odnajdą na stanowiskach kadrowych. Jak jednak można nauczyć się tajników tego zawodu?

Czym zajmuje się dział kadr i płac?

Specjalista ds kadr i płac musi posiadać obszerną wiedzę z zakresu prawa pracy i administracji, aby prawidłowo wykonywać swoje zadania. Ich zakres jest bardzo szeroki, zależny jednak od ilości zatrudnionych w firmie osób, a także wymagań samej firmy. Do najważniejszych z nich należą:

  • rekrutacja kandydatów do pracy i obsługa procesów związanych z zatrudnieniem,
  • prowadzenie dokumentacji kadrowej, ewidencja czasu pracy,
  • kontrola wypłat wynagrodzeń,
  • prowadzenia spraw związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych,
  • nadzór nad przestrzeganiem praw pracowniczych i zasad BHP.

Są to jednak tylko niektóre aspekty tej pracy – więcej na ten temat znajduje się w artykule: “Kadry i płace – co trzeba wiedzieć?”.

Jak rozpocząć pracę w kadrach?

Przygotowanie merytoryczne jest najważniejsze – pomaga prawnie wejść w działania firmy i wspierać ją w zakresie HR. Taką wiedzę można zdobyć na przykład realizując kurs kadry i płace, podczas którego kursanci poznają najważniejsze zagadnienia niezbędne do pracy na stanowisku kadrowym. Są to między innymi:

  • prawo pracy,
  • urlopy i czas pracy,
  • procesy związane z zatrudnianiem pracowników,
  • wypłacanie wynagrodzeń,
  • obsługa programów kadrowo-płacowych.

Tematy wdrażające do pracy są przystępnie wyjaśnione – stanowią więc świetne przygotowanie do rozpoczęcia pracy specjalisty ds kadr i płac

Nauka online – czy jest to możliwe?

Forma nauczania w systemie e-learning staje się coraz bardziej popularna ze względu na wiele zalet, jakie ze sobą niesie – nie inaczej jest ze szkoleniem kadr i płac. Ten rodzaj nauczania odbywa się całkowicie zdalnie – kursant sam wybiera miejsce i czas, które przeznaczy na zajęcia. Jest to więc nie tylko wygodne, ale i przynosi spore oszczędności – chociażby na dojazdach na zajęcia. Również czas trwania kursu jest zależny tylko i wyłącznie od osoby, która go realizuje – jeżeli potrzebuje więcej czasu na wybrane zagadnienie, nie musi nigdzie składać podań ani nadganiać opuszczonych przez to zajęć. 

Nauka online to również świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą podjąć kursu w standardowych terminach ze względu na pracę lub inne zobowiązania. Aby rozpocząć szkolenie, nie są wymagane żadne wcześniejsze doświadczenia w zawodzie ani specjalistyczne wykształcenie; możliwe jest również uzyskanie dofinansowania, co czyni możliwość zwiększania swoich kwalifikacji jeszcze bardziej przystępnym. Warto wypróbować tę formę nauki i uzyskać kompetencje pożądane na rynku pracy.