Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/133/kurs-specjalista-ds-wynagrodzen-online/src-BlogRadom

W wielu przedsiębiorstwach obok działu księgowości prężnie pracuje też dział kadr. Jednak większe firmy dzielą dział kadr na poszczególne specjalności i zadania. Część pracowników zajmuje się zatrudnianiem innych pracowników na stałe, pracowników dorywczych czy podwykonawców. Kolejna grupa pracowników działu kadr odpowiada za przygotowywanie dokumentów takich jak umowy o pracę czy też wystawianie referencji i dokumentów po zakończeniu współpracy. Ale jest też część działu odpowiedzialna za kwestie finansowe, czyli wypłacanie wynagrodzeń.

W małych firmach nie musi to być skomplikowane działanie, ale wielkie firmy, które zatrudniają dużo osób na różne rodzaju umów oraz podwykonawców świadczących usługi na rzecz tego przedsiębiorstwa, to samo rozliczenie wynagrodzeń może być trudne i żmudne. Oczywiście obecnie pracuje się w programach komputerowych, które ułatwiają wyliczanie wynagrodzeń, ale nie oznacza to jednocześnie, że nie ma tu pracy dla człowieka. A wręcz małe firmy polegają tylko na pracownikach działu kadr, którzy sami na podstawie umów i przepisów prawa pracy wyliczają wynagrodzenia dla siebie i innych pracowników.

Dlatego warto zrobić sobie specjalizację w tym zakresie. I co ważne, w jaki sposób? Można po prostu zapisać się na kurs specjalista ds. wynagrodzeń w Radomiu lub innym dogodnym miejscu. Ważne jest jednak, aby sprawdzić nie tylko jaki zakres materiału obejmuje kurs, ale też kto go prowadzi. Głównie chodzi o renomę szkoły oraz o to czy spełnia wymagania Ministra Edukacji Narodowej. Jedną z placówek, które oferują kursy z zakresu kadr i księgowości jest Krajowa Izba Księgowych, którą można znaleźć nie tylko na liście szkół i placówek oświatowych, ale też w rejestrze jednostek szkoleniowych. Oznacza to, że ma prawo do prowadzenia kursów w tym kursów online, które są o wiele wygodniejsze niż kursy stacjonarne.

Czego można nauczyć się podczas kursu dla przyszłych specjalistów do spraw wynagrodzeń? Oczywiście naliczania wynagrodzeń, przepisów prawa pracy i regulaminów wynagrodzeń, które wpływają na wyliczenia, a także sporządzania list płac czy przygotowywania raportów związanych z wykorzystaniem urlopów przez pracowników, poziomu absencji czy nawet poziomu zatrudnienia.

Podczas kursu można także przypomnieć sobie przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych czy obsługę programu kadrowo-płacowego, choć nie będzie to nauka od podstaw. Warto też już wcześniej umieć pisać raporty w programach do edycji tekstu czy posługiwać się arkuszami kalkulacyjnymi, które potem będą przydatne podczas pracy w kadrach. Można więc powiedzieć, że kurs będzie się skupiał na samych wynagrodzeniach, a nie na podstawach pracy w dziale kadr.