Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/134/kurs-samodzielny-ksiegowy-online/src-BlogToruń

Praca w dziale księgowości od lat cieszy się dużą popularnością. Wiele osób jeszcze w szkole średniej planuje karierę w rachunkowości i w finansach, ponieważ na tę chwilę są to zawody bardzo praktyczne i potrzebne w każdej firmie. Także dużo osób prywatnie korzysta z biur rachunkowych choćby po to, aby rozliczyć podatek dochodowy za poprzedni rok podatkowy. Dlatego też księgowy nigdy nie może narzekać na brak pracy, a wręcz przeciwnie zawsze znajdzie zatrudnienie.

Jednak niektóre osoby z konkretnym lub specjalistycznym wykształceniem pracę w księgowości znajdą łatwiej niż inni, albo też mogą liczyć na wyższe zarobi od statystycznych już od początku pracy. Jednym z takich zawodów jest samodzielny księgowy. Wbrew pozorom nie każdy księgowy może pracować na stanowisku samodzielnego księgowego. Takiej osobie potrzebne jest doświadczenie, wiedza i certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zatem jak zostać samodzielnym księgowym? Wystarczy kurs samodzielny księgowy w Toruniu lub w innym mieście. Po takim kursie zyskujemy uprawnienia do wykonywania tego zawodu, a także zdobywamy wiedzę, która się do takiej pracy po prostu przyda.

Gdzie można zrobić taki kurs? Najlepsze dla osób aktywnie pracujących są kursy online. Takie oferuje Krajowa Izba Księgowych. Jednak nawet kursy internetowe są obecnie sprawdzane przez Ministra Edukacji Narodowej. Oznacza to, że Krajowa Izba Księgowych, aby prowadzić taki kurs dla samodzielnych księgowych musi spełniać wymagania stawiane przez MEN. Oprócz tego posiada też certyfikat jakości ISO 9001:2009. A także jest wpisana do ewidencji szkół i placówek oświatowych i rejestru instytucji szkoleniowych. Podsumowując nawet kurs online, który może nam się wydawać łatwiejszy w tej placówce będzie na wysokim poziomie, a wiedza którą nabędziemy zgodna z wymaganiami MEN.

Podczas kursu można nauczyć się kompleksowej obsługi księgowości, tak aby móc pracować samodzielnie na jednym obszarem albo kilkoma, które obejmują całościowe prowadzenie księgowości dla danej firmy. A zatem szczegółowo będą omówione choćby kwestie sporządzania sprawozdań finansowych, dekretowanie i księgowanie dokumentów, wyliczenia rezerw, podatków czy rozliczeń międzyokresowych. Oprócz tego współpraca z instytucjami zewnętrznymi takimi jak ZUS i US, ale też GUS czy NBP. Oczywiście nie można zapominać też o kontakcie z klientami biura rachunkowego i profesjonalnym zarządzaniu zadaniami, jakie są nam powierzone w związku z prowadzeniem spraw takich klientów. Jest to ważne, ponieważ samodzielny księgowy nie zawsze będzie pracował dla jednej firmy, a może dostać pracę w biurze rachunkowym przez co będzie miał do czynienia z wieloma klientami i różnymi sprawami.