Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/168/kurs-dyplomowany-ksiegowy-online/src-BlogRzesz

Wielu osobom postać dyplomowanego księgowego kojarzy się z osobą, która ma certyfikat zawodowy księgowego, a więc może pracować na przykład jako szeregowy księgowy czy też jako samodzielny księgowy bez nadzoru nad każdą jego czynnością. A tymczasem dyplomowany księgowy to osoba ważniejsza nawet od głównego księgowego. Często ta pozycja stawiana jest na równi z dyrektorem finansowym czy też menedżerem finansowym w przedsiębiorstwie.

Od dyplomowanego księgowego wymaga się dużego zasobu wiedzy, praktyki zawodowej, etycznej postawy i niekaralności oraz znajomości funkcjonowania biznesu, a nie tylko samej rachunkowości. Trzeba też mieć odpowiednie wykształcenie. Jednak samo uzyskanie tytułu dyplomowanego księgowego jest już o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze. Wystarczy zapisać się na kurs dyplomowany księgowy w Rzeszowie lub innym mieście, aby uzyskać zaświadczenie na druku Ministra Edukacji Narodowej o uzyskaniu nowego tytułu zawodowego. Ale czy po każdym kursie takie zaświadczenie dostaniemy?

Zapisując się na kursy zawodowe, zwłaszcza te organizowane na platformach e-learningowych, trzeba sprawdzić czy sama instytucja szkoleniowa podlega MEN. Oznacza to, że jest wpisana na listę szkół i placówek oświatowych oraz do ewidencji instytucji szkoleniowych. W przypadku Krajowej Izby Księgowych tak jest. Ponadto KIK posiada też certyfikat jakości ISO, co także dla wielu osób będzie wyznacznikiem wysokiej jakości nauczania w tej placówce. Ważne jest także, że po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu kończącego kurs otrzymamy certyfikat oraz tytuł dyplomowanego księgowego na druku zgodnym ze wzorem MEN.

A co jeśli ktoś ma duże doświadczenie zawodowe i z tego tytułu nie poczuwa się do ukończenia jakiegokolwiek kursu? Otóż tak naprawdę o tym, kogo przedsiębiorstwo zatrudni na stanowisku decyduje potwierdzenie kwalifikacji. Księgowość to trudna sztuka, gdzie nawet postawienie jednego przecinka w złym miejscu może spowodować gigantyczne szkody. Dlatego oprócz samego doświadczenia potwierdzonego na przykład referencjami trzeba też mieć choćby dyplom potwierdzający umiejętności zawodowe na poziomie dyplomowanego księgowego.

Dla kogo w takim razie jest kurs? Tak naprawdę dla wszystkich osób, które chcą pozyskać wyższy stopień wykształcenia jako księgowy. Dyplomowany księgowy znajdzie zatrudnienie wszędzie, ponieważ już sam tytuł potwierdza jego dużą i ugruntowaną wiedzę. Jednak na kursie w KIK można też nauczyć się nowych rzeczy, jak choćby kontroling i budżetowanie, które zwykle zostawia się innym działom. Dlatego też nie można powiedzieć, że cały kurs skupia się tylko na samym księgowaniu, bo to jest tylko jedna z umiejętności, jaką powinien wykazywać się dyplomowany księgowy.