Każdego roku dochodzi do różnych zmian w zakresie prawa podatkowego. W 2024 roku wprowadzone zostały nowe zasady opodatkowania podmiotów wykazujących dochód minimalny lub niewykazujących dochodu bez wyraźnych przyczyn. Czym dokładnie jest minimalny podatek dochodowy? Kogo dotyczy i od kiedy obowiązuje?

Czym jest podatek minimalny?

Podatek minimalny uaktualniony w 2024 roku jest jedną z form znanego przedsiębiorcom podatku dochodowego CIT. Jego wprowadzenie ma uszczelnić system podatkowy poprzez ograniczenie raportowania (głównie przez spółki) strat oraz niezwykle niskich dochodów.

Można uznać, że równoległym podatkiem do dotychczasowego podatku CIT będzie właśnie podatek minimalny 2024. Nie oznacza to jednak, że dany podmiot będąc zobowiązanym do uiszczenia jednej z tych należności, zostanie zwolniony z drugiego. W sytuacji, gdy podatnik będzie musiał zapłacić zarówno CIT, jak i podatek minimalny, drugie z wymienionych zobowiązań będzie można odliczyć od dotychczasowego CIT-u na przestrzeni kolejnych 3 lat podatkowych.

WYBIERZ „KURS NA KANDYDATÓW NA DORADCÓW PODATKOWYCH” I ROZWIJAJ SIĘ Z NAMI!

Kogo dotyczy podatek minimalny?

Co to jest podatek minimalny, to pytanie, które w szczególności powinno zainteresować podatników nim objętych. To podmioty, które w danym roku podatkowym z działalności operacyjnej poniosły stratę, lub udział w ich przychodach nie wyniósł więcej niż 2%.

Opodatkowanie minimalne dotyczy podmiotów z siedzibą lub zarządem znajdującym się na terenie Polski (bez względu na miejsce osiągania przychodu), podatkowe grupy kapitałowe oraz podatnicy, którzy prowadzą zakład zagraniczny położony na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Kto jest wyłączony z podatku minimalnego?

Ustawodawca przewidział wyjątki, co do obowiązywania podatku minimalnego. Opodatkowanie to nie dotyczy podatników, którzy:

  • właśnie rozpoczęli działalność lub rozpoczną w kolejnych dwóch latach;
  • są przedsiębiorstwami finansowymi;
  • ich przychody w porównaniu do roku ubiegłego są niższe o co najmniej 30%;
  • są akcjonariuszami, udziałowcami lub wspólnikami i jednocześnie osobami fizycznymi oraz nie posiadają więcej niż 5% udziałów czy ogółu praw w kapitale innej spółki niebędącej osobą prawną;
  • są akcjonariuszami, udziałowcami lub wspólnikami praw majątkowych jako założyciele, lub beneficjenci podmiotu czy stosunku prawnego o charakterze, powierniczym (fundacja, trust i itp.);
  • należą do grupy minimum dwóch spółek, gdzie jedna z nich przez cały rok podatkowy posiada 75% udziałów w kapitale zakładowym, akcyjnym lub kapitale spółek będących w składzie tej grupy. Jednak rok podatkowy musi obejmować ten sam okres, a udział łącznych dochodów spółek w przychodach w danym roku podatkowym nie może być większy niż 2%;
  • są małymi podatnikami.

Poza wyłączeniami podmiotowymi z podatku minimalnego dopuszczalne są również wyłączenia przedmiotowe. Wówczas dany przypadek podatnika analizowany jest indywidualnie.

podatek minimalny

Pierwsze rozliczenie podatku minimalnego – kiedy je wykonać?

Datą rozpoczęcia obowiązywania podatku minimalnego jest 1 stycznia 2024 roku. Zatem pierwsze rozliczenie należy wykonać dopiero w 2025 roku wraz z rocznym zeznaniem podatkowym. Stawka podatku minimalnego 2024 od osób prawnych stanowi 10% podstawy opodatkowania.

Zostań ekspertem podatkowym

W obliczu nieustannie zmieniającego się prawa w zakresie opodatkowania, a także potrzeby optymalizacji obciążeń podatkowych i pomocy podatnikom warto zdobyć odpowiednią wiedzę dotyczącą podatków oraz doradztwa w tym zakresie. Możesz to zrobić, decydując się na kurs realizowany przez Krajową Izbę Księgowych. Po jego ukończeniu otrzymasz stosowną dokumentację zgodną z wymogami MEiN

,,Kurs na kandydatów na doradców podatkowych’’ realizowany u nas uwzględnia wszelkie nowelizacje i zmiany w prawie. Dzięki temu uzyskujesz pełne przygotowanie do egzaminu państwowego na doradcę podatkowego. Kurs prowadzony przez Krajową Izbę Księgowych można też zrealizować z dofinansowaniem w związku z wpisem instytucji do rejestru instytucji szkoleniowych Urzędu Pracy. 

Poza wieloma korzyściami dla siebie zaznajomienie się z tematyką podatków i kwestii spraw podatkowych otwiera nowe perspektywy i obiecującą przyszłość zawodową.