Na sukces danej organizacji, instytucji czy firmy wpływa wiele istotnych czynników. Wśród nich znajdują się nie tylko wyznaczniki finansowe podkreślające efektywność i jakość funkcjonowania. Wydajność pracy może również być mierzona za pomocą takich zmiennych jak niefinansowe wskaźniki efektywności. Czym dokładnie jest wskaźnik wydajności pracy i dlaczego warto brać pod uwagę także niefinansowe wskaźniki efektywności?

Co to jest wskaźnik wydajności pracy?

Każdy podmiot taki jak organizacja, instytucja czy firma (w tym spółka) zobowiązana jest do sporządzania sprawozdania z działalności w konkretnym roku obrotowym. Dokument ten powinien zawierać m.in. dane dotyczące sytuacji finansowej podmiotu, stanu majątkowego, ocenę efektów działalności, opis zagrożeń czy czynniki ryzyka. Tego typu sprawozdanie musi również zawierać finansowe i niefinansowe wskaźniki efektywności związane z działalnością danej jednostki. Dane powinny też uwzględniać zagadnienia pracownicze, a także środowisko naturalne danego podmiotu.

Chociaż jednym z głównych źródeł informacji na temat kondycji firmy jest wskaźnik finansowy informujący o ekonomicznej efektywności przedsięwzięcia lub serii działań dokonanych w danym roku, istotne są także niefinansowe wskaźniki efektywności, które w ogromnej mierze mogą mieć wpływ zarówno na funkcjonowanie firmy, jak i jej rozwój pod względem finansowym. Znajomość tego typu zagadnień jest istotna nie tylko właścicieli firm i osób zajmujących się kwestiami finansowymi przedsiębiorstw i instytucji, ale również dla kontrolerów finansowych.

POZYSKAJ KOMPLETNĄ WIEDZĘ I KWALIFIKACJE W ZAKRESIE SPRAWDZANIA FINANSÓW FIRM I PRZEDSIĘBIORSTW. WYBIERZ „KURS II STOPNIA KONTROLERA FINANSOWEGO”!

Niefinansowe wskaźniki efektywności – rodzaje

Wskaźnik efektywności finansowej to m.in. taki miernik jak przychodowość firmy, zwrot z inwestycji czy poziom zadłużenia w stosunku do osiąganych przychodów. Wskaźniki wydajności pracy o charakterze niefinansowym można natomiast podzielić jednakowo na mierniki jakościowe, czasowe, jak i ilościowe. Nie ma określonych zapisów regulujących, jakie konkretnie typy wskaźników niefinansowych powinny znaleźć się w sprawozdaniu z działalności podmiotu działającego w danej branży. Ważne jest jednak, aby umożliwiały ocenę i pomiar wydajności podmiotu.

Wśród najczęściej wykorzystywanych niefinansowych wskaźników wydajności pracy można wymienić takie jak:

  •  ilość reklamacji w stosunku do produktów sprzedanych;
  •  rotacja kontrahentów;
  •  dostosowanie do potrzeb klientów i zmieniającego się rynku;
  •  wydajność pracy w przeliczeniu na jednego pracownika;
  •  poziom obsługi klientów;
  •   reputacja marki;
  •  czas realizacji przyjętych zamówień lub usług;
  •   serwis;
  •  poziom i sposób obsługi klientów.

Wskaźnik wydajności pracy – kluczowy miernik niefinansowy

Aby ocenić efektywność danego przedsiębiorstwa na różnych jego płaszczyznach, kluczowe jest określenie wskaźników wydajności pracy. Może to być zarówno wydajność indywidualna mierzona jako ilość wykonanych działań w danym czasie przez określonego pracownika, ale też wydajność zbiorowa mierzona w odniesieniu do całego działu i jego pracy w realizacji danego projektu.

Można również brać pod uwagę wydajność społeczną, przez którą rozumie się wyniki określonego przedsiębiorstwa na tle konkurencji i całej branży. Niekiedy wysoki wskaźnik wydajności pracy może być lepszą prognozą dla danego podmiotu niż jednorazowy wysoki wskaźnik finansowy.

Wpływ zadowolenia i zaangażowania pracowników na efektywność organizacji

W organizacji pracy danego podmiotu warto pamiętać również o takich aspektach jak zapewnienie komfortu i odpowiednich warunków pracy pracownikom. Dzięki solidnej formie zatrudnienia, dodatkowym benefitom czy premiom wzrasta  zaangażowanie i lojalność personelu względem firmy, co realnie przekłada się na wyższą wydajność jednostki. Aby prowadzić dane przedsiębiorstwo z sukcesem, warto więc przyjąć podejście holistyczne uwzględniające zarówno finansowe, jak i niefinansowe wskaźniki wydajności pracy.

wskaźnik wydajności pracy

Aby zawodowo zajmować się kontrolą sprawozdań i wydajnością przedsiębiorstw, warto wybrać ,,Kurs II stopnia Kontrolera Finansowego” zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym, Ustawą o rachunkowości oraz prawem bankowym dostępny na platformie dydaktycznej Krajowej Izby Księgowych. Absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz dwa certyfikaty (w języku polskim i angielskim). Dzięki akredytacji uczelni wyższej istnieje możliwość uzyskania dodatkowej dokumentacji w postaci dyplomu w twardej oprawie i świadectwa ukończenia kursu. Absolwent po ukończeniu trójstopniowego szkolenia, na które składa się ,,Kurs I stopnia Kontrolera Finansowego”, ,,Kurs II stopnia Kontrolera Finansowego” i ,,Kurs Kontrolera Finansowego” zdobywa kwalifikacje zawodowe ujęte w klasyfikacji zawodów i specjalności wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania Dz. U. z 2014 r. poz. 1145 (kod zawodu 241107). Kurs można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.