Windykacja należności stanowi jeden z najważniejszych elementów skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem i ściśle wiąże się z zapewnieniem płynności finansowej firmy. To charakterystyczne narzędzie prawno-finansowe, dzięki któremu w przypadku opóźnień w płatnościach możliwe jest specjalne postępowanie windykacyjne. Etapy takich czynności ściśle określone przez prawo umożliwiają pozyskanie należności wynikających z zaciągniętych zobowiązań. Co warto wiedzieć o windykacji należności i co zrobić, aby zająć się windykacją zawodowo?

Czym jest windykacja należności?

W ramach działalności firm należących do różnych branży podpisywane są różnego rodzaju umowy i zobowiązania, na mocy których za wykonanie danego świadczenia czy usługi lub dokonania sprzedaży określone podmioty zobowiązane są do uiszczenia zapłaty wykonawcy świadczenia. Okres na zapłatę określony jest w umowie. Niestety zdarza się, że w kwestii płatności występują opóźnienia lub kontrahenci unikają podjętych zobowiązań. Wówczas zabezpieczeniem podmiotów wykonawczych jest postępowanie windykacyjne.

Windykacja należności to proces, dzięki któremu możliwe jest odzyskanie należności o charakterze wymagalnym, co wynika np. z tytułu wykonanej usługi czy sprzedaży określonego towaru. Celem prowadzenia procesu windykacyjnego jest doprowadzenie do stanu, w którym dłużnik dokona stosownej zapłaty w jak najkrótszym czasie oraz przy zaangażowaniu możliwie najmniejszych środków organizacyjnych i finansowych.

Windykacja należności to instrument, który funkcjonuje zarówno w sferze działalności podmiotów gospodarczych, jak i w prawie cywilnym. Wszelkie kwestie związane ze spłatą należności i wyegzekwowaniem właściwych działań podjętych przez dłużników podejmują odpowiednio wykwalifikowane osoby, takie jak np. kontrolerzy finansowi.

ZDOBĄDŹ ODPOWIEDNIE KWALIFIKACJE I DOBRZE PŁATNY ZAWÓD. WYBIERZ ,,KURS I STOPNIA KONTROLERA FINANSOWEGO”!

Postępowanie windykacyjne – etapy i modele windykacji należności

Postępowanie windykacyjne może przybierać różne formy w zależności od danej sytuacji, stopnia zadłużenia czy rodzaju podmiotów, jakie biorą udział w procesie windykacji. Można wyróżnić 3 główne modele windykacji należności:

  • zewnętrzny – zlecenie działania podmiotowi zewnętrznemu;
  • wewnętrzny – samodzielne prowadzenie negocjacji oparte na załatwieniu sprawy w sposób polubowny, bez angażowania stosowanych organów windykacyjnych;
  • mieszany – część działań podejmuje w tym przypadku dane przedsiębiorstwo, które jest wierzycielem, a część zlecana jest specjalistom w zakresie windykacji należności.

Jeżeli próby rozmów i wezwań wewnętrznych do uiszczenia zobowiązania nie przynoszą rezultatu, najlepszym rozwiązaniem jest właściwe postępowanie windykacyjne. Etapy takich działań to kolejno skorzystanie z radcy prawnego, wniesienie wniosku do sądu i egzekucja należności, która może przebiegać również z udziałem kontrolera finansowego i komornika.

Proces windykacji należności a zadania kontrolera finansowego

Jedną z osób, która bierze udział w procesie windykacji, jest kontroler finansowy. To specjalista, który zajmuje się zarówno egzekwowaniem należności, jak i aspektami związanymi z umowami najmu. Do typowych zadań kontrolera finansowego należy windykacja należności od dłużników na rzecz wierzycieli i zarządzanie nimi, monitorowanie wykonania budżetów i przetwarzania faktur czy przygotowywanie raportów i zestawień dla księgowych w spółkach.

windykacja należności

,,Kurs I stopnia Kontrolera Finansowego Onlinezgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym, Ustawą o rachunkowości oraz prawem bankowym dostępny jest na platformie dydaktycznej Krajowej Izby Księgowych. Absolwent kursu uzyskuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN dodatkowo dwa certyfikaty (w języku polskim i angielskim). Dzięki akredytacji uczelni wyższej możliwe jest uzyskanie dyplomu w skórzanej oprawie i świadectwa ukończenia kursu. 

W programie kursu znajdują się zarówno zagadnienia z prawa handlowego, podstaw prawa cywilnego i gospodarczego, jak i kwestie związane z windykacją wierzytelności. To aspekty prawne i praktyczne oraz działania związane z zabezpieczeniem wierzytelności.

Absolwent wyżej wymienionego kursu uzyskuje kwalifikacje do zapisania się na ,,Kurs II stopnia Kontrolera Finansowego” i późniejsze przystąpienie do ,,Kursu Kontrolera Finansowego” dopiero ukończenie trójstopniowego szkolenia umożliwia zdobycie kwalifikacji zawodowych Kontrolera Finansowego, które ujęte zostały w klasyfikacji zawodów i specjalności wprowadzonej Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania Dz. U. z 2014 r. poz. 1145 (kod zawodu 241107). Kurs można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.