Promocja -50% na drugi kurs

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami przynosi szereg korzyści zarówno dla samych zainteresowanych, jak i pracodawców. Aby jednak takie osoby mogły korzystać z różnych świadczeń i ulg, a pracodawcy brać udział w specjalnych programach, kluczowa jest ważność orzeczeń o niepełnosprawności. 

2024 rok przynosi pod tym względem pewne udogodnienia i może znacznie ułatwić organizację zarówno w kwestii zatrudnienia, rozliczania pracy, jak i pobierania świadczeń. Osoby te nie będą musiały martwić się, czy komisje zdążą przedłużyć dotychczasowy status przed utratą prawa do udogodnień, świadczeń czy zniżek. Planowane wydłużenie ważności orzeczeń usprawni też pracę organów. Sprawdź, co ulegnie zmianie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności – czego dotyczy problem?

Osoby z niepełnosprawnościami na podstawie uzyskiwanego orzeczenia mogą ubiegać się w różnych instytucjach, urzędach czy zakładach pracy o stosowne zniżki, świadczenia i ulgi. Jednak nawet pomimo trwałej niepełnosprawności takie orzeczenia wydawane są na czas określony. Po jego upływie konieczne jest ponowne zgłoszenie się o przedłużenie i tym samym dalsza możliwość korzystania z licznych udogodnień.

Niestety wydajność organów państwowych, jak i inne czynniki często powodują, że następne orzeczenie nie zostaje wydane na czas. W związku z tym osoby z niepełnosprawnościami czasowo tracą prawo do korzystania ze świadczeń czy zniżek. To szczególnie kłopotliwe, gdy są zatrudnione w ramach specjalnych programów czy korzystają z rządowych ulg. Kłopoty powstają wówczas także przy rozliczeniach stosunku zawodowego.

Na szczęście problem ten został dostrzeżony i 16 lipca 2024 roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Nowe przepisy znacznie ułatwią zarówno funkcjonowanie niepełnosprawnych, jak i prowadzenie kwestii kadrowych.

ZDOBĄDŹ CENNĄ WIEDZĘ ZWIĄZANĄ Z ROZLICZANIEM KADR. WYBIERZ „KURS SPECJALISTY DS. KADR I PŁAC ONLINE”!

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 2024 – jakie zmiany wejdą w życie?

Zgodnie z nowymi przepisami ważność orzeczenia o niepełnosprawności zostanie wydłużona, co korzystnie wpłynie także na zatrudnianie takich osób. Możliwe będzie utrzymanie statusu osoby z niepełnosprawnością przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Złagodzi to skutki upływu terminu ważności tego dokumentu, który przypada na 30 września 2024 roku. Obecne orzeczenia zachowają ważność maksymalnie do ostatniego dnia 6. miesiąca, który następuje po dacie będącej terminem ważności.

waznosc-orzeczen-o-niepelnosprawnosci-2024

Aby powyższa wydłużona ważność była aktualna, osoba z niepełnosprawnością musi złożyć wniosek o wydanie nowego orzeczenia jeszcze w okresie ważności obecnego dokumentu, czyli do 30 września 2024 roku. Szacuje się, że wydłużenie ważności może dotyczyć blisko 400 000 osób. 

Co jeszcze zmienia nowelizacja ustawy w zakresie orzeczeń o niepełnosprawności?

Poza okresem ważności orzeczeń o niepełnosprawności, a także możliwością usprawnienia prac komisji nowelizacja ustawy wprowadza również zmiany w zakresie terminów składania wniosków o wydanie nowych orzeczeń. Zgodnie z nowymi zapisami wydłużeniu ulegnie termin złożenia wniosku o wydanie nowego orzeczenia z 30 dni przed końcem ważności dokumentu do 2 miesięcy. W przypadku osób poniżej 16. roku życia okres ten wydłużony zostanie do 3 miesięcy.

Aby zaktualizować posiadaną wiedzę i umiejętności związane z wykonywaniem obowiązków kadrowych, warto zdecydować się na ,,Kurs Specjalisty ds. kadr i płac online” dostępny na kik.edu.pl. Absolwent kursu po zdanym egzaminie otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i języku angielskim oraz dodatkowo tytuł Specjalisty (kod zawodu 242307). Dzięki akredytacji uczelni wyższej możliwe jest również uzyskanie dyplomu w skórzanej oprawie oraz świadectwa ukończenia kursu.