Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/135/kurs-analityk-kredytowy-online/src-BlogKIK

Analityk kredytowy bada zdolność kredytową wnioskodawcy, ocenia poziom ryzyka transakcji, proponowane zabezpieczenie, poziom ryzyka związanego z zabezpieczeniem kredytu, określa warunki transakcji kredytowej, monitoruje sytuację ekonomiczną kredytobiorcy i rynku. Poniższy artykuł charakteryzuje zadania zawodowe analityka kredytowego oraz przybliży możliwości zdobycia potwierdzenia kwalifikacji zawodowych.

Celem pracy analityka kredytowego jest oszacowanie ryzyka kredytowego instytucji finansowej udzielającej kredytu/gwarancji. Głównym zadaniem analityka kredytowego jest kompletowanie i weryfikacja merytoryczna dokumentów prawnych i finansowych załączanych do wniosku kredytowego. Analityk kredytowy wykonuje pracę na rzecz instytucji finansowej, sprawdza wiarygodność wnioskodawcy w zewnętrznych i wewnętrznych bazach danych. Jego obowiązkiem jest ocena sytuacji ekonomiczno-finansowej wnioskodawcy oraz określenie jego zdolności płatniczej do regulowania zobowiązań. Przeprowadza analizę ryzyka związanego z finansowaną transakcją, jak również ocenia jakość zabezpieczeń, adekwatność do skali ponoszonego ryzyka. Zajmuje się ustalaniem grupy klientów powiązanych pod względem kapitałowym i organizacyjnym ponoszących wspólne ryzyko w operacjach finansowych. Rekomenduje i ustala warunki finansowania transakcji (tj. udzielania kredytu, gwarancji itp.) oraz rekomenduje i podejmuje decyzje kredytowe, monitoruje ryzyko w okresie kredytowania.

Analityk kredytowy powinien być odporny na stres, asertywny, posiadać umiejętność selekcji informacji. Wskazane jest, by identyfikował ryzyka oraz umiejętnie organizował pracę i zarządzał swoim czasem.

Od kandydata na to stanowisko wymaga się albo ukończonych studiów ekonomicznych na kierunku finanse lub rachunkowość, albo uzyskanie dodatkowych kompetencji. Uzyskane dodatkowe kompetencje zawodowe potwierdzone mogą być dyplomem ukończenia studiów podyplomowych, albo zaświadczeniami lub certyfikatami ukończenia kursów lub szkoleń prowadzonych przez uprawnione instytucje szkoleniowe.

Najlepszym rozwiązaniem zdobycia takich kwalifikacji jest podjęcie kursu online. Kursy e-learningowe pozwalają zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Platforma, która prowadzi kursy online zgodne z wymogami MEN jest kik.edu.pl. Wszystkie zawarte tam materiały szkoleniowe są zgodne z wymaganiami merytorycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej i znajdują się na innowacyjnej platformie dydaktycznej.

Dodatkowo uzyskane w trakcie szkolenia kwalifikacje, sprawdzone są poprzez egzamin prowadzony w formie filmu zaliczeniowego, którego zdanie warunkuje otrzymanie certyfikatu wydawanego na druku Ministerstwa Edukacji Narodowej dającym uprawnienia do pełnienia zawodu Analityka Kredytowego, są to takie same uprawnienia jak po kursie stacjonarnym.  Jest to zatem bardzo wygodna, wiarygodna i nowoczesna forma potwierdzania wymaganych kwalifikacji zawodowych.