Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/src-BlogKIK

Jedną z najbardziej pożądanych pozycji zawodowych jest stanowisko księgowego. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty: w każdej firmie potrzebny jest księgowy lub też dana jednostka zatrudnia biuro rachunkowe, w którym również pracuje kilku księgowych. Można więc powiedzieć, że zapotrzebowanie na księgowych jest stałe i niezmienne. Obecnie dużo się zmieniło w księgowości i między innymi zamiast przesyłania papierowych dokumentów wprowadzono dokumenty elektroniczne, ale jeszcze długo komputer nie zastąpi człowieka na tym stanowisku, a więc zaczynając pracę w księgowości już teraz można mieć nadzieję, że w tym dziale spędzi się wiele kolejnych lat. Ale jak zacząć pracę w księgowości?

Wiele osób ukończyło studia w zakresie rachunkowości i to wystarczy na początek. A później można zrobić kursy księgowości na wyższym poziomie, na przykład na samodzielnego księgowego czy głównego księgowego. Ale nawet osoba, która skończyła studia w innym kierunku, albo skończyła szkołę średnią może pracować w księgowości także wykonując kursy księgowości. Dostępne są bardzo różne rodzaje kursów. Jedne dedykowane dla osób, które wcześniej nie miały styczności z rachunkowością, inne dla osób, które chcą odświeżyć wiedzę, uzyskać tytuł samodzielnego księgowego czy też kursy przygotowujące do objęcia stanowiska głównego księgowego. W obecnym czasie każdy znajdzie kurs dla siebie. Ważne jest jednak, aby dobrze wybrać instytucję prowadzącą kurs.

Kursy dla księgowych organizuje Krajowa Izba Księgowych, która jest do tego uprawniona przez MEN oraz wpisana na listę ewidencyjną placówek szkolnych i oświatowych, a do tego może się pochwalić certyfikatem jakości ISO9001:2009. Ponadto wszystkie wydawane dokumenty jak certyfikat zawodowy czy dyplom ukończenia kursu są zgodne ze wzorem MEN. Oznacza to, że po takim kursie będziemy mogli znaleźć pracę wszędzie: w firmach prywatnych, w instytucjach państwowych, w bankach czy po prostu w biurach rachunkowych. Dokumenty wydawane przez Krajową Izbę Księgowych są powszechnie akceptowalne.

Co jeszcze warto wiedzieć? Po kursie czy to w formie stacjonarnej czy e-learningowej trzeba zdać egzamin z wiedzy jaką nabyło się podczas kursu. Dlatego zdecydowanie trzeba przyłożyć się do nauki, ponieważ bez tego nie otrzymamy upragnionych dokumentów i nie zostaniemy dobrym księgowym. Można zapisać się na kurs online, który obejmuje taki sam zakres materiału i jest równoważny z kursem stacjonarnym. Z pewnością ten model nauki bardziej spodoba się osobom aktywnym zawodowo, które nie mają czasu na naukę w trybie dziennym.