Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/136/kurs-analityk-finansowy-online/src-BlogKrak

W obecnych czasach wiele firm zatrudnia analityków finansowych. Wbrew pozorom nie są to tylko duże korporacje, które zatrudniają setki osób, ale i mniejsze kilkunastoosobowe firmy. Zwykle analityk finansowy to jedno ze stanowisk pracy w dziale kontrolingu, ale może to być też samodzielne stanowisko w mniejszej firmie, która takiego działu nie ma. Czasem stanowisko analityka finansowego nazywa się też dyrektorem finansowym, ale zwykle analityk działa pod nadzorem takiego dyrektora albo głównego księgowego. Jak nazwa wskazuje analityk finansowy będzie musiał współpracować z działami finansowymi takimi jak właśnie dział księgowy.

Czym dokładnie zajmuje się analityk finansowy? W zakres obowiązków analityka finansowego wchodzi między innymi przygotowanie budżetu rocznego, wieloletniego planu rozwoju, a także kontrola realizacji takich planów, wprowadzanie w nich zmian jeśli zaistnieje taka przesłanka, oraz sporządzanie analiz i raportów finansowych. Analityk finansowy zajmuje się też liczeniem wskaźników ekonomicznych i analizą ich wyników, a później wprowadzaniem stosownych zmian. Kontroluje też koszty choć współpracę dzieli z działem księgowości, która również zajmuje się finansami i kosztami. Dlatego też potrzebna jest duża wiedza z zakresu finansów, a także choćby podstawowa wiedza z zakresu rachunkowości. Jak szybko nabyć potrzebną wiedzę do pracy na tym stanowisku?

Można odbyć kurs analityk finansowy w Krakowie czy też w innym mieście. Jednak zanim zapiszemy się na jakikolwiek kurs warto sprawdzić kto go organizuje i czy ma do tego uprawnienia. Organizator kursu musi być wpisany na listę placówek oświatowych, a także musi spełniać wymagania Ministra Edukacji Narodowej. Dopiero wtedy można mieć pewność, że nauka na takim kursie będzie rzetelna, a sam materiał nauczany w trakcie kursu odpowiada zakresowi wiedzy, który jest potrzebny do poznania, aby być na przykład wspomnianym analitykiem finansowym. Kto spełnia takie wymagania? Krajowa Izba Księgowych – nie tylko jest wpisana na listę placówek oświatowych, które organizują kursy, ale też spełnia wymagania MEN i na zakończenie kursu wydaje uczestnikom dokumenty poświadczające nabytą wiedzę jako zaświadczenie na druku MEN. Takie dokument potwierdza, że MEN zatwierdził program kursu i każdy uczestnik po jego zaliczeniu ma wystarczającą wiedzę, aby być nazwanym analitykiem finansowym i pracować w tym zawodzie.

Krajowa Izba Księgowych organizuje kursy online, które także są pod kontrolą MEN. Jednak zakres materiału na kursie jest taki sam, jakby był to materiał do zrealizowania w szkole stacjonarnej, dlatego nie ma obaw, że jakieś elementy pracy analityka nie zostaną poruszone. Ponadto, aby zaliczyć kurs trzeba zdać egzamin końcowy, więc nawet na kursie o tak przystępnej formie też trzeba się samodzielnie uczyć.