Promocja -50% na drugi kurs

Pod koniec kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów zaprezentowało projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2025 roku ma wejść w życie tak zwany kasowy PIT. Dla przedsiębiorców to nowa opcja rozliczenia podatku dochodowego, która ma na celu wsparcie małych firm oraz osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Pozwala na opodatkowanie dochodów dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty od kontrahentów. Dla księgowych oznacza to konieczność zapoznania się z nowymi regulacjami, które mogą znacząco wpłynąć na sposób rozliczania podatków w małych firmach. Sprawdź najważniejsze kwestie dotyczące PITu kasowego i poznaj jego wady oraz zalety.

Co to jest PIT kasowy?

Kasowy PIT – co to tak naprawdę jest? To forma rozliczenia podatku dochodowego, w której przedsiębiorca wykazuje przychód dopiero w momencie faktycznego otrzymania zapłaty za swoje towary lub usługi. Oznacza to, że obowiązek zapłaty podatku powstaje dopiero po uregulowaniu należności przez kontrahenta, co pomaga w zachowaniu płynności finansowej małych firm. To alternatywa dla powszechnie stosowanej metody memoriałowej, w której przychody są księgowane w momencie wystawienia faktury lub wykonania usługi, niezależnie od tego, czy zapłata została faktycznie otrzymana.

W przypadku PIT kasowego przedsiębiorca rozlicza zarówno przychody, jak i koszty na zasadzie rzeczywistego przepływu gotówki. Koszty uzyskania przychodów są ujmowane w momencie ich faktycznego poniesienia, co oznacza, że podatnik nie musi uwzględniać w rozliczeniu zobowiązań, które nie zostały jeszcze uregulowane. Kasowy PIT daje więc przedsiębiorcom większą kontrolę nad tym, kiedy zapłacą podatek, co może być szczególnie korzystne dla firm o ograniczonych środkach finansowych. Kasowy pit dla przedsiębiorców jest dobrowolny i skierowany głównie do mniejszych firm z rocznymi przychodami nieprzekraczającymi 250 tys. euro

BĄDŹ NA BIEŻĄCO ZE WSZYSTKIMI ZMIANAMI W KSIĘGOWOŚCI. WYBIERZ „KURS GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO ONLINE”!

Warunki stosowania PIT kasowego

Aby skorzystać z metody kasowej w rozliczeniach podatkowych, podatnicy muszą spełnić określone kryteria, o których powinna wiedzieć każda księgowa. PIT kasowy dostępny jest tylko dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą samodzielnie, co oznacza, że nie mogą prowadzić działalności w formie spółki cywilnej ani jawnej.

Kryteria kwalifikacyjne obejmują także:

  • nieprowadzenie ksiąg rachunkowych – przedsiębiorcy stosujący metodę kasową nie mogą prowadzić pełnych ksiąg rachunkowych. PIT kasowy dotyczy zatem mniejszych przedsiębiorców, którzy korzystają z uproszczonych form ewidencji księgowej, takich jak księga przychodów i rozchodów;
  • przychody nieprzekraczające 250 tys. euro – przychody przedsiębiorcy w poprzednim roku podatkowym nie mogą przekroczyć 250 tys. euro. Wartość tę przelicza się na złotówki na podstawie średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy;
  • konieczność złożenia oświadczenia do Urzędu Skarbowego – przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na metodę kasową, muszą złożyć oświadczenie o jej wyborze do właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego. Termin złożenia oświadczenia wynosi do 20 lutego danego roku podatkowego. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność w trakcie roku mogą złożyć oświadczenie do 20 dnia miesiąca następującego po rozpoczęciu działalności, a jeśli rozpoczną działalność w grudniu, mają na to czas do końca roku.

Formy opodatkowania, z którymi można łączyć metodę kasową to:

  • skala podatkowa,
  • podatek liniowy,
  • IP BOX,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zalety PITu kasowego

Jedną z głównych zalet PITu kasowego jest możliwość rozliczania przychodów dopiero w momencie faktycznego otrzymania płatności. Dzięki temu przedsiębiorcy nie muszą płacić podatku od kwot, których jeszcze nie otrzymali, co wspiera płynność finansową, zwłaszcza w przypadku opóźnionych płatności od kontrahentów. PIT kasowy pozwala także uniknąć konieczności zapłacenia podatku od przychodów jeszcze niezrealizowanych. W przypadku metody memoriałowej przedsiębiorca musiałby odprowadzić podatek nawet wtedy, gdy klient nie zapłacił za towar czy usługę. PIT kasowy chroni przed takim scenariuszem.

Dla osób, prowadzących działalność na mniejszą skalę, które nie prowadzą pełnych ksiąg rachunkowych, metoda kasowa będzie bardziej intuicyjna i dostosowana do ich potrzeb. Nie muszą monitorować przychodów i kosztów na podstawie wystawionej faktury, a jedynie w odniesieniu do rzeczywistych płatności. Sprawdź także, ile zarabia główny księgowy w szkole.

kasowy-pit-co-to

Wady takiego rozwiązania

Jakie wady wiążą się z wprowadzeniem PITu kasowego? Ta metoda wiąże się z ryzykiem wynikającym z nieregularnych płatności od klientów. Brak stałych wpływów z opóźnionych płatności może w dłuższym okresie destabilizować firmę. Co więcej, przedsiębiorca musi dokładnie śledzić, kiedy i jakie płatności wpływają na konto. Wymaga to systematycznego zarządzania płatnościami i może generować dodatkowe obciążenia administracyjne i czasowe. PIT kasowy dotyczy wyłącznie transakcji udokumentowanych fakturami, co może ograniczać jego zastosowanie w niektórych przypadkach – jeżeli przedsiębiorca prowadzi transakcje bez fakturowania, nie będzie mógł skorzystać z tej metody.

Wpływ na księgowość

Wprowadzenie PITu kasowego będzie miało istotny wpływ na procesy księgowe w firmach, zmieniając sposób rozliczania przychodów i kosztów. W przeciwieństwie do metody memoriałowej wymaga ewidencjonowania transakcji w momencie faktycznego otrzymania lub poniesienia płatności. Oznacza to, że księgowe będą musiały zwrócić szczególną uwagę na rzeczywiste przepływy pieniężne, a nie jedynie na daty wystawienia dokumentów. W metodzie kasowej zaliczki i przedpłaty także są traktowane jako przychody, co będzie wymagało odpowiedniego dokumentowania takich transakcji. Księgowość będzie musiała być przygotowana na właściwe rozliczanie PITu kasowego.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi zmianami

Aby płynnie przejść na rozliczenia według PIT kasowego, księgowe i działy księgowości powinny aktualizować swoją wiedzę na temat nowych przepisów. Kursy online pomogą zrozumieć szczegóły dotyczące metody kasowej, w tym „Kurs Głównego Księgowego online” dostępny na stronie kik.edu.pl, który odpowiednio przygotuje do wprowadzenia zmian. 

Kurs oferuje kompleksowe przygotowanie teoretyczne i praktyczne do wykonywania zawodu Głównego Księgowego, zgodnie z przepisami Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ustawy o rachunkowości. Absolwenci otrzymują dokumentację zgodną z wymogami MEiN dodatkowo dyplom, certyfikat w języku polskim i angielskim. Kurs umożliwia także legalne wykonywanie zawodu we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Należy pamiętać o tym, że aby móc posługiwać się tytułem zawodowym Głównego Księgowego należy ukończyć trójstopniowy kurs na stronie Krajowej Izby Księgowych. Zapisz się na nasz kurs online już dziś, skorzystaj z profesjonalnych materiałów dydaktycznych i podnieś swoje kwalifikacje.