Osoby zajmujące się pracą w księgowości powinny przede wszystkim doskonale znać system podatkowy obowiązujący w Polsce. To wiele różnego rodzaju zobowiązań oraz płatności, które należy uwzględniać w dokonywanych rozliczeniach na rzecz przedsiębiorstw oraz osób fizycznych. Wśród takich podatków znajdują się m.in. podatki lokalne. Co to za świadczenia i jakie jest ich znaczenie zarówno dla firm, jak i podatników fizycznych? Sprawdź i zwiększ swoją efektywność zarządzania finansami.

Podatki lokalne – co to za świadczenia i jakie jest ich znaczenie?

Aby móc określić znaczenie poszczególnych świadczeń lokalnych w systemie finansowym, należy najpierw określić, czym jest podatek lokalny, co to za zobowiązanie i kogo dotyczy. Podatki lokalne zaliczane są do świadczeń bezpośrednich, które pobierane są przez samorządy terytorialne na terenie całej Polski.

Podatki o charakterze lokalnym stanowią źródło dochodów samorządów terytorialnych, zatem zakłada się, iż otrzymały one od określonego ustawodawcy władztwo podatkowe. Wysokość podatków lokalnych ustalana jest przez poszczególne gminy. Należy jednak pamiętać, że ustawodawca wprowadził ograniczające limity co do wysokości takich podatków, których samorządy nie mogą przekraczać.

Znaczenie podatków lokalnych dla poszczególnych samorządów jest kluczowe. To właśnie te świadczenia stanowią jedne z głównych źródeł dochodów własnych gmin i dzięki nim możliwe jest uzupełnianie budżetu Jednostek Samorządu Terytorialnego. Dzięki wpływom m.in. z podatków lokalnych możliwe jest realizowanie inwestycji oraz innych zadań znajdujących się planie budżetowym.

ZWIĘKSZ SWOJE KWALIFIKACJE I PODEJMIJ PRACĘ W KSIĘGOWOŚCI. UMOŻLIWI CI TO „KURS GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO”

Jakie podatki i opłaty wchodzą w skład podatków lokalnych?

Żeby pełniej zrozumieć, co to jest podatek lokalny, warto znać jego poszczególne rodzaje i grupy. Należy tu wymienić przede wszystkim:

  • podatek rolny – podlegają mu grunty, które sklasyfikowane są w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Nie zaliczają się do nich grunty zajęte w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż rolnicza;
  • podatek od nieruchomości – to podatek majątkowy z tytułu posiadania nieruchomości;
  • podatek leśny – podlegają mu lasy, które nie są zajęte w związku z działalnością inną niż leśna;
  • podatek od środków transportowych – dotyczy m.in. pojazdów ciężarowych, których masa całkowita przekracza 3,5 tony lub autobusów;
  • podatek dochodowy od osób fizycznych – płacony jest pod postacią karty podatkowej i dotyczy niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
  • podatek od spadków i darowizn – dotyczy darowizn oraz odziedziczonych spadków zgodnie z wyjątkiem wartości określonych w stosownej ustawie;
  • podatek od czynności cywilnoprawnych – dotyczy m.in. pożyczek, umów sprzedaży czy zamian.

Jakie są obowiązki podatnika w związku z podatkami lokalnymi?

W związku z obowiązującym prawem podatkowym podatnicy zobowiązani są do przestrzegania kilku kluczowych zasad. To m.in. terminowe wpłacanie należności podatkowych oraz przechowywanie dokumentacji podatkowej do 5 lat, począwszy od końca roku kalendarzowego, w której sporządzono dany dokument.

podatki lokalne co to

Podatnik musi również powiadamiać urząd rozliczeniowy o zmianie adresu, a także stawiać się na wszystkie wezwania organów. Niezbędne jest także składanie wszelkich wyjaśnień w przypadku kontroli skarbowej i dokonywanie stosownej opłaty za sporządzanie dokumentów tego wymagających.

Jak przygotować zeznanie podatkowe? Podatki lokalne

Każdego podatnika, niezależnie od tego, czy jest nim podmiot gospodarczy, czy osoba fizyczna, dotyczą podatki i opłaty lokalne. Co to jest i jakie obowiązki wynikają z faktu prowadzenia danej firmy czy dokonywania różnych czynności, nie zawsze jest jednak kwestią klarowną. Nie każdy też wie, jak prawidłowo dokonać rozliczenia. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów w zakresie podatków, jakimi są księgowi.

Aby zostać specjalistą w tym zakresie i zdobyć stabilne zatrudnienie, warto wybrać ,,Kurs głównego księgowego” dostępny na platformie dydaktycznej Krajowej Izby Księgowych, zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym, Ustawą o rachunkowości oraz prawem bankowym. Absolwent po ukończeniu Kursu I stopnia Głównego Księgowego oraz Kursu II stopnia Głównego Księgowego otrzymuje certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim, oraz dokumentację zgodną z wymogami Ministerstwa Edukacji i Nauki, natomiast po ukończeniu Kursu Głównego Księgowego otrzymuje ponadto dyplom wraz z nadanym tytułem zawodowym Głównego Księgowego. Tytuł jest zgodny z kodem zawodu: 121101.

Dzięki akredytacji uczelni wyższej możliwe jest również uzyskanie dyplomu w skórzanej oprawie oraz świadectwa ukończenia kursu. Należy pamiętać, że na wyżej wymieniony kurs mogą zapisać się osoby, które wcześniej ukończyły ,,Kurs I stopnia na Głównego Księgowego” i ,,Kurs II stopnia na Głównego Księgowego”. Kurs można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.