Praca w księgowości wymaga znajomości wielu przepisów, a także ich bieżącej aktualizacji. To również konieczność posługiwania się specjalnymi programami w określonych działach rozliczeń charakterystycznych dla profilu i działalności firmy, dla której pracuje księgowy. Przykładem często spotykanych dokumentów, które należy księgować, jest faktura VAT marża. Księgowanie tego typu faktur jest kluczowe przede wszystkim dla osób zajmujących się obrotem towarów używanych i funkcjonujących na rynku wtórnym. Sprawdź, czym dokładnie jest faktura VAT marża, w jaki sposób prawidłowo zaksięgować tego typu dokument i jakie najczęściej problemy można napotkać w związku z rozliczaniem takich faktur, pracując w księgowości.

Co to jest faktura VAT marża?

Faktura VAT marża to rodzaj dokumentu transakcyjnego, w którym podatek VAT naliczany jest wyłącznie od wysokości marży, jaką narzucił sprzedawca, a nie od całej kwoty sprzedaży. W przypadku takiej faktury podatek VAT uiszcza podmiot sprzedający. Marża w tym przypadku stanowi różnicę pomiędzy ceną, za jaką nabywca kupuje dany towar, a kwotą (pomniejszoną o VAT), jaką zapłacił za ten towar sprzedający, nabywając go w celu późniejszego zbycia.

Najczęściej faktura VAT marża stosowana jest podczas sprzedaży towarów w komisach samochodowych, antykwariatach, lombardach czy miejscach, gdzie oferowany jest sprzęt lub przedmioty używane. To również często stosowana forma dla podmiotów świadczących usługi turystyczne, dostawców towarów używanych, dzieł sztuki czy kolekcjonerskich. Kwestie związane z fakturą VAT marża ujęte zostały w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.

ZDOBĄDŹ CENNĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI. WYBIERZ „KURS SPECJALISTA DS. RACHUNKOWOŚCI PODATKOWEJ”!

Księgowanie faktury VAT marża – podstawy

Odprowadzenie niższej kwoty podatku VAT do urzędu skarbowego to największa zaleta, jaką charakteryzuje się faktura VAT marża. Księgowanie i kwota podlegająca opodatkowaniu dotyczy tu wyłącznie prowizji pobieranej przez sprzedawcę. W fakturze VAT marża nie musi być zawarta cena netto, wartość sprzedaży netto ani stawka podatku. Faktura VAT marża nie musi też zawierać wartości sprzedaży z podziałem na stawki podatku, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto wraz z podziałem na adekwatne należności, poszczególnych stawek podatku i wysokości marży.

Podczas księgowania należy jednak w fakturze VAT marża umieścić dane takie jak:

  • kwota należności w formie liczbowej i słownej,
  • nazwa i adres sprzedawcy,
  • nazwa i adres nabywcy,
  • numer faktury, data wystawienia i sprzedaży,
  • nazwa towaru lub usługi,
  • informacje dotyczące rodzaju sprzedaży, formy oraz terminu płatności.
faktura-vat-marza

W przypadku sprzedawców mogą oni stosować w określonych przypadkach fakturę VAT marża, ale nie muszą. Równie dobrze mogą posługiwać się także zwykłą fakturą. W przypadku sprzedaży całą kwotę z faktury VAT marża zapisuje się jako koszt podatkowy w KPiR. Jest zatem traktowana w taki sam sposób jak rachunek. Dlatego w miejscu, gdzie widnieje „Rodzaj dokumentu”, księgowy powinien wpisać „Rachunek”, a następnie standardowo uzupełnić kolejne pola.

Księgowanie faktury VAT marża u nabywcy

Po nabyciu przedmiotu lub usługi istotne jest również księgowanie faktury VAT u nabywcy. W tym przypadku od marży należy obliczyć podatek VAT. Powinno się uwzględnić tu rodzaj towaru i jego kategorię. Zazwyczaj jednak jest to stawka niższa niż w przypadku standardowego VAT-u. Wyliczoną należność należy wykazać w rejestrach podatkowych, uwzględniając stawkę procentową. Właśnie ta suma będzie zobowiązaniem podatkowym.

W przypadku, gdyby księgowana była zwykła faktura VAT, podatek naliczany byłby od całkowitej kwoty, a nie tylko od marży, która jest o wiele niższa, co w efekcie zmniejsza należność względem urzędu skarbowego.

Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniach VAT i jak uniknąć kar umownych.

Najczęstsze błędy i problemy w księgowaniu faktury VAT marża

W przypadku faktury VAT marża księgowanie nie zawsze przebiega prawidłowo. Wśród najczęstszych błędów, jakie spotykane są w rozliczeniach, można znaleźć takie jak:

  • naliczenie należnego do zapłacenia podatku wyliczonego od całości kwoty, a nie wyłącznie od marży,
  • zastosowanie niewłaściwej stawki VAT (niektóre towary i usługi objęte są obniżonymi stawkami, a także czasowo obniżonymi stawkami VAT),
  • brak kompletnych dokumentów, co może być powodem problemów w przypadku kontroli skarbowej.

Dlatego też warto, aby zajął się tym specjalista ds. rachunkowości podatkowej. Ty też możesz nim zostać! Aby poznać wszystkie kwestie związane z prawidłowym rozliczaniem zarówno faktur VAT marża, jak i faktur VAT i innych kluczowych dokumentów, warto zrealizować “Kurs Specjalista ds. Rachunkowości Podatkowej” online dostępny na stronie kik.edu.pl. Absolwent po pozytywnym ukończeniu kursu otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN, dyplom i tytuł Specjalisty ds. Rachunkowości Podatkowej oraz certyfikat w języku polskim i angielskim.  Już dziś dołącz do grona specjalistów już dziś i zabezpiecz swoją karierę na lata.