Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kik.edu.pl/kursy/146/kurs-kontrolera-finansowego-online/src-BlogKrak

Kontroler finansowy to ważna osoba w każdej firmie. W małych jednostkach jest to samodzielne stanowisko przeznaczone do współpracy z działami marketingu, magazynu (jeśli taki jest w firmie) czy księgowości. Natomiast w dużych przedsiębiorstwach najczęściej tworzone są całe działy kontrolingu i zarządzania, nad którymi pieczę ma właśnie kontroler finansowy. Zarobki kontrolerów finansowych są bardzo wysokie i w dużych miastach oraz w firmach o wysokich przychodach można liczyć nawet na 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Dlatego ten zawód jest coraz częściej wybierany. Jednak czym zajmuje się kontroler finansowy i jak zdobyć ten zawód?

Można po prostu zrobić kurs kontrolera finansowego w Krakowie czy w innym mieście, a nawet bez wychodzenia z domu metodą online. Dlatego jest to bardzo łatwe, jeśli tylko ktoś ma wolny czas i chce się nauczyć nowych rzeczy. Warto też najpierw zrobić kurs I i II stopnia, ponieważ są to podstawy wiedzy o tym zawodzie. Można je usystematyzować i poznać więcej szczegółowej wiedzy na kolejnym kursie. Jednak osoby, które pracują w dziale rachunkowości czy w kontrolingu też będą miały łatwiej, ponieważ na kursie na kontrolera finansowego dowiedzą się większej ilości szczegółów czy też konkretnej wiedzy pod to stanowisko i uzupełni to ich dotychczas nabytą wiedzę w tworzeniu budżetów, kontroli realizacji budżetu, w przygotowaniu analiz finansowych czy choćby planowaniu i wdrażaniu projektów. Na kursie na kontrolera finansowego można też nauczyć się jakie narzędzia wpływają na decyzje biznesowe, jak wprowadzać standardy, prowadzić księgowość zarządczą i sprawdzać czy założenia są realizowane oraz co zmienić, aby zostały zrealizowane w jak najpewniejszym stopniu. Kontroler finansowy współpracuje też z głównym księgowym i nadzoruje politykę kredytową firmy. Tego wszystkiego można się nauczyć na kursie pod warunkiem, że dobrze wybierzemy miejsce, w którym go ukończymy.

Co jest ważne? Przede wszystkim czy dana jednostka jest wpisana na listę placówek oświatowych, a tym samym spełnia wymagania Ministra Edukacji Narodowej co do prowadzenia kursów i szkoleń zawodowych. W tym wypadku potrzebne jest spełnienie wymagań także Ministerstwa Finansów. Zdecydowanie Krajowa Izba Księgowych spełnia te wymagania, a po ukończeniu kursu otrzymuje się komplet dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe na drukach MEN. Oznacza to, że będą uznawane w wielu firmach, bankach, a nawet w przedsiębiorstwach państwowych. Krajowa Izba Księgowych oferuje kursy online, które są wygodne zwłaszcza dla osób pracujących zawodowo czy studentów, ponieważ można je realizować w wolnym czasie, a jednocześnie dostanie się certyfikat ukończenia kursu zgodny z wymaganiami MEN.